Doğu Akdeniz'de Dengeler Tekrar Kuruluyor!

Mısır Yunanistan'la beraber yaptığı deniz sınırları anlaşmasında Türkiye'nin kıta sahanlığını göz önüne alarak hassas davranmasının sonrasında Akdeniz'de dengeler tekrar kuruluyor.

09.03.2021-09:52 - (Son Güncelleme: 09.03.2021-09:52)Doğu Akdeniz'de Dengeler Tekrar Kuruluyor!

Abdülfettah es-Sisi'nin 2013'te darbe yaparak iktidara gelmesi ile maslahatgüzar seviyesine inen Türkiye-Mısır ilişkilerinde son dönemde karşılıklı olumlu sinyaller geliyor. Mısır'ın Yunanistan'la beraber yaptığı deniz sınırları anlaşmasında Türkiye'nin kıta sahanlığını göz önü alarak hassas davranmasının ardından Ankara'dan da en üst düzeyden isimler Mısır'la ilişkilerin düzelmesine yönelik olumlu mesajlar verdi. Doğu Akdeniz'de Mısır'la anlaşma yapılabileceğini vurgulandı. 

Sisi'nin Mısır basınına, Türk yetkililer ve Türkiye hakkında olumsuz ve saldırgan bütün yayınların sonlandırılması talimatı vermesinin, iki ülke ilişkilerinin yeni bir döneme girdiğini gösterdiği ifade ediliyor.

İKİ ÜLKENİN DE BİRBİRİNE İHTİYACI VAR 

Uluslararası ilişkiler uzmanı Prof. Dr. Bilal Sambur, Türkiye ve Mısır'ın Orta Doğu ve İslam dünyasının 2 önemli ülkesi olduğunu dikkatle vurguladı. 

İki ülkenin de normalleşmeyi istediğine dikkat çeken Prof. Dr. Sambur, şu ifadelere yer verdi: 

''Sisi darbesinden sonra ilişkiler büyük krizler yaşadı. Bu krizlerin hâlâ büyük ölçüde devam ettiğini söyleyebiliriz. Özellikle Doğu Akdeniz krizinden sonra Mısır, Yunanistan ile Rum kesimin yanında yer aldı. Türkiye'nin Libya politikasına karşı çıktı. Ancak bu krizlere rağmen Türkiye ve Mısır'ın ilişkilerde normalleşmesi gereği ortaya çıktı. Doğu Akdeniz genelinde yeni bir jeopolitik denge oluşuyor. Bu bölgenin önümüzdeki dönemde önemli bir enerji koridoru olma durumu da var. Bu denklemde Mısır'ın hem stratejik hem ekonomik hem de siyasi önemini artıyor. Mısır'la her konuda anlaşamasak da bazı konularda uzlaşabiliriz. Türkiye ve Mısır, Akdeniz'in iki önemli ülkesi. Her iki ülkenin de bir birbirine ihtiyacı var. İki ülke de son dönemde kriz yerine normalleşmeyi istiyor. Bu yönde de mesajlar veriliyor.'' 


İLİŞKİLERİ CANLANDIRMA POLİTİKASI 

Mısır buna karşılık Yunanistan tezinin aksine Türkiye'nin kıta sahanlığını kabul eden bir politika ortaya koydu. İki ülke arasında sorunlar var ama taraflar, birbirlerine karşı suçlayıcı sert bir dil kullanmaktan vazgeçti. Daha çok işbirliğine yönelik yumuşak mesajlar vermeye çalışıyorlar. Şu anda bu mesajlar iyimser olmamız için önemli veriler fakat 2 ülke arasında derin ve çözülmeyi bekleyen sorunlar da var. Belki 2 ülke büyük sorunları bir anda çözmek yerine zamana yayıp bir yandan da ilişkileri canlandırma yönünde bir politika izleyebilir. Türkiye Gazetesi'nin haberine göre:

''Türkiye, Mısır'la ilişkilerini normalleştirerek, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) Akdeniz'de kendisine karşı yeni ittifak girişimlerini ayrıca da engellemiş olacak. İyi ilişkiler kurulması, olumlu adımlar atılması iki ülkenin de yararına.''


YUNANİSTAN PANİĞE KAPILDI 

Türkiye'nin Mısır'la deniz yetki alanlarının belirlenmesi için müzakerelerin başlayabileceğini açıklaması, Yunanistan'ı eyleme geçirdi. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi'yi telefon ile aradı. Ek olarak Ankara'nın hamlesi sonrası paniğe kapılan Atina, Kahire'ye üst düzey bir ziyaret de düzenlendi. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, temaslarda bulunmak üzere Mısır'a gitti.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR