Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy'dan Mısırlı Mevkidaşına Sert Cevap

Dışişleri Sözcüsü Aksoy, “Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün haddini aşarak 24 Eylül 2019 tarihinde yaptığı ülkemiz ile Sayın Cumhurbaşkanımızı hedef alan yalan ve iftiralarla dolu açıklamayı reddediyoruz. Darbeyle iktidara gelenlerin Türkiye’de demokrasiyi eleştirmesi başlı başına trajikomiktir” dedi.

25.09.2019-22:39 - (Son Güncelleme: 25.09.2019-22:36)Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy'dan Mısırlı Mevkidaşına Sert Cevap

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nün 24 Eylül'de yaptığı açıklamaların sorulması üzerine, "Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nün haddini aşarak 24 Eylül 2019 tarihinde yaptığı, ülkemiz ile Sayın Cumhurbaşkanımızı hedef alan yalan ve iftiralarla dolu açıklamayı reddediyoruz. Darbeyle iktidara gelenlerin Türkiye'de demokrasiyi eleştirmesi başlı başına trajikomiktir" dedi.

İNSAN HAKLARINI İHLAL EDİYORLAR 

Aksoy, "Türkiye, uluslararası camianın sorumlu bir üyesi olarak Mısır'da yaygın ve sistematik biçimde süren insan hakları ihlallerinin sona ermesine ve Mısır halkının demokrasi, adalet, eşitlik, özgürlük, hesap verebilirlik ve refah gibi meşru taleplerinin karşılanmasına yönelik çağrılarda bulunmaktadır. Mısır'daki hapishanelerde vicdanlara sığmayan uygulamalar ile siyasi kararlarla yürütülen yargılama süreçleri uluslararası toplum tarafından gayet iyi bilinmektedir. Bu uygulamalar esasen çeşitli uluslararası kuruluşların eleştirilerine konu olmaktadır. Mısır'daki yönetim, iyi niyetli çağrı ve telkinlere olumlu yönde kulak vermek yerine gerçekleştirilen insan hakları ihlallerinin üstünü örtmek ve Mısır halkının temel taleplerini kaale almamak için daha önce de müteaddit kereler yaptığı şekilde saldırgan bir tutum benimsemeyi tercih etmektedir” ifadelerini kullandı.

KARAKTERLERİNİ YANSITIYOR 

“Bu açıklama, Mısır'daki yönetimin zulüm ve istibdada dayanan karakterini yansıtmaktan öteye gitmemektedir”

Son Dakika Gündem Haberleriiçin aşağı kaydırın.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR