Depremzede çiftçiler için harekete geçiliyor: Bölgede hasat ve ekim desteği verilecek

Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği 11 ildeki çiftçilerin üretimine devam edebilmesi için harekete geçildi. Güvenilir Ürün Platformu ve Gıda Perakendecileri Derneği bölgede hasat ve ekim çalışmaları başlattı.

05.03.2023-09:24 - (Son Güncelleme: 05.03.2023-15:46) Depremzede çiftçiler için harekete geçiliyor: Bölgede hasat ve ekim desteği verilecek

6 Kasım Pazartesi günü gerçekleşen depremler sebebiyle hasat ve ekim alanları zarar gören çiftçilerin yeniden düzlüğe çıkarılabilmesi için Güvenilir Ürün Platformu ve Gıda Perakendecileri Derneği tarafından bir çalışma başlatıldı. Derneğin yaptığı açıklamaya göre bölgedeki çiftçilere hasat ve ekim desteği verilecek.

Bölgede hasat ve ekim desteği verilecek

Haydi Türkiye Şimdi Hasat Zamanı isimli proje ile üretimin sürmesi ve ürünlerin perakende marketler kanalıyla tüketici ile buluşması amaçlanıyor. Konuyla ilgili açıklamada şu bilgiler verildi:

Deprem Tarım Bölgesi

“Ürünlerin hasat edilerek piyasa fiyatı ile Gıda Perakendecileri Derneği üyesi perakende marketlere satışını amaçlayan çalışmada çiftçiye ürünün parası hemen ödeniyor. İşçi bulmakta zorlanılan bölgelerde ürünlerin ücretsiz hasat edilmesi ve perakende marketlere piyasa fiyatı ile satışı ile başlayan çalışmanın ilk ayağı ise Hatay oldu. 68 ton limon,10 ton beyaz lahana, 10 ton kırmızı lahana, 10 ton karnabahar ve 10 ton beyaz kabak, 100 bin bağ maydanoz alınacak. Bu ürünleri ziraat fakültesi öğrencileri hasat edecek.”

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal