Danıştay'dan TSK’da Başörtüsüne İzin Geldi

Milli Savunma Bakanlığı 2017 tarihinde TSK kıyafet yönetmeliğinde değişiklik yapmıştı. Kadın askerler resmi kıyafetlerinin üzerinde başörtülerini takmaları serbest edilmişti. Karar Danıştay tarafından da kesinleştirildi.

08.04.2021-09:33 - (Son Güncelleme: 08.04.2021-11:41)Danıştay'dan TSK’da Başörtüsüne İzin Geldi

MSB, 2017 senesinde Türk Silahlı Kuvvetleri, kıyafet yönetmeliğinde değişiklik yaptı. Yapılan değişikliğe göre, kadın subay, astsubay ve askeri öğrencilerin resmi kıyafetlerinin üzerine başörtülerini takabilecekleri belirtilmişti.

Yapılmış olan bu değişikliğin laikliğe aykırı olduğu gerekçesi ile konu Halkın Kurtuluş Partisi tarafından  Danıştay’a taşındı.

2'YE KARŞI 3 OYLA RET

Danıştay 2. Dairesi, TSK’de başörtüleri serbestliğine izin veren yönetmelik hakkında oylama yaptı.

Danıştay tarafınca yönetmeliğin iptali talebini 2’ye karşı 3 oyla reddetti.

AİHM KARARI ÖRNEK GÖSTERİLDİ

Danıştay kararda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne göre dinsel bir sembolün toplumda nasıl algılandığı konusunun ulusal makamların takdirinde olduğu, başörtüsünün gündelik yaşamın bir parçası haline geldiği ifade ederek, ''Bu da başörtüsü takan bireylerin diğer kişiler üzerinde sistematik bir baskı oluşturmadığını göstermektedir. Mevzuatımızda kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin başı örtülü olarak çalışmasını açıkça yasaklayan bir kanun hükmü bulunmamaktadır.''

LAİKLİK İLKESİNE AYKIRI DEĞİL

Danıştay kararda başörtüsünün gündelik hayatın bir parçası haline geldiğine dikkat çekildi ve laiklik ilkesine aykırı olmadığı açıklandı.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR