Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararıyla "Türkiye Çevre Haftası" olarak kutlanacak!

Türkiye Çevre Haftası ve etkinliklerini düzenleyen genelge Resmî Gazete'de yayımlandı. Dünya Çevre Günü; 2022 yılında sürdürülebilir, doğa ile uyumlu, daha temiz, daha yeşil yaşam başlıkları altında kutlanacak.

21.05.2022-13:45 - (Son Güncelleme: 21.05.2022-13:59)Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararıyla "Türkiye Çevre Haftası" olarak kutlanacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Türkiye Çevre Haftası ve etkinliklerini düzenleyen genelge Resmî Gazete'de yayımlandı. Her yıl farklı bir tema ele alınarak, “Tek Bir Dünya” adı altında gerçekleştirilen Dünya Çevre Günü; 2022 yılında sürdürülebilir, doğa ile uyumlu, daha temiz, daha yeşil yaşam başlıkları altında kutlanacak.

“Türkiye Çevre Haftası” adıyla kutlanacak

Yayımlanan genelgeye göre; doğal çevrenin korunması, sürdürülebilir yaşam çevrelerinin oluşturulması, iklim değişikliği ile mücadele konularında çevre bilincinin her geçen gün giderek arttığı ülkemizde Dünya Çevre Günü kutlamalarının daha katılımcı, çok paydaşlı şekilde gerçekleştirilmesi, çevre sorunlarının ve gelişmelerin değerlendirilmesi amacıyla her yıl 5 Haziran tarihinin bulunduğu hafta Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından duyurulacak bir temayla “Türkiye Çevre Haftası” adıyla kutlanacak.

Resmi Gazete

Cumhurbaşkanlığı himayesinde yapılabilecek

Türkiye Çevre Haftası kapsamında düzenlenecek tüm etkinlikler Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde ilgili kamu kurum ve kuruluşlarla birlikte yürütülecek. Söz konusu etkinliklerden Cumhurbaşkanlığınca belirlenecek olanlar ise Cumhurbaşkanlığı himayesinde yapılabilecek. Yapılacak etkinliklere ilişkin logo, afiş, duyuru, davetiye, ilan ve benzeri belge ve görsel dokümanlar kaynakların verimli kullanılması çerçevesinde, sıfır atık anlayışına uygun şekilde tasarlanacak. Gerçekleştirilecek etkinliklere ait giderler ise ilgili kamu kurum ve kuruluşlarca karşılanacak.

İhtiyaç duyulacak her türlü destek, yardım ve kolaylığın yerine getirilmesi

Genelgede ayrıca “Türkiye Çevre Haftası kapsamında tertiplenecek etkinliklerin en iyi şekilde gerçekleştirilebilmesi için ihtiyaç duyulacak her türlü destek, yardım ve kolaylığın tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca geciktirilmeksizin yerine getirilmesi” hususunda gereğinin yapılması istendi.

Ertuğ Güveniş
ertugguvenıs@outlook.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal