Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC'de Gençlerle Bir Araya Geldi: Bu Gençliğin Önünde Durabilecek Hiçbir Güç Tanımıyoruz

KKTC'de gençlerle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önemli açıklamalarda da bulundu.

21.07.2021-08:25 - (Son Güncelleme: 21.07.2021-09:40)Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC'de Gençlerle Bir Araya Geldi: Bu Gençliğin Önünde Durabilecek Hiçbir Güç Tanımıyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ziyaret ettiği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde gençlerle bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gençlerin 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı'nı kutlayarak, ‘’20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı da asırlardır adanın asli sahibi Kıbrıs Türkü'nün, bu toprakların ilanihaye egemen ve eşit sahipleri olduğunun cümle aleme ilanıdır.’’ dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC'ye yönelik resmi ziyareti kapsamında Lefkoşa'daki Büyük Han'da gençlerle buluştu. 

CÜMLE ALEME İLANDIR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasına gençleri selamlayarak başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘’İki bayramı bir arada yaşamak üzere geldiğimiz Kıbrıs'ta, siz gençlerimizle bir arada olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Sizlerin şahsında Türkiye'deki ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki tüm gençlerimizin Kurban Bayramı'nı tebrik ediyorum. Yine sizlerin şahsında tüm gençlerimizin 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı'nı kutluyorum. Kurban Bayramı inancımızın, imanımızın ve medeniyetimizin, bizi biz yapan değerlerimizin sembolüdür. 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı da asırlardır adanın asli sahibi Kıbrıs Türkü'nün, bu toprakların ilanihaye egemen ve eşit sahipleri olduğunun cümle aleme ilanıdır.’’ diyerek konuşmalarına devam etti. Gençlerden bu iki büyük emaneti üslenmeleri için kendilerini yetiştirmelerini ve kalplerini, zihinlerini zenginleştirmelerini isteyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şu şekilde devam etti:

‘’Akif merhumun dediği gibi 'İmandır o cevher ki, ilahi ne büyüktür. İmansız olan paslı yürek, sinede yüktür.' Sizler imanınızla, birikiminizle, azminizle, enerjinizle, kararlılığınızla Türkiye'yi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni hedeflerine ulaştıracaksınız. Gönül sınırlarımız içindeki Kıbrıs'ta verdiğiniz her mücadelede dün nasıl hep yanınızda olduysak, bugün de yarın da yanınızda olacağız. Çünkü bu dava bize Hala Sultan'ın, Lala Mustafa Paşa'nın, Doktor Fazıl Küçük'ün, Rauf Denktaş'ın emanetidir. Türkiye de 20 Temmuz 1974'te işte bu emanete sahip çıkmak için harekete geçti. Bugün de aynı emaneti daha ileriye taşımanın mücadelesini veriyoruz. İnşallah bu mücadele, devraldığımız bu bayrak, sizler devraldığınızda tıpkı büyük ve güçlü Türkiye gibi güçlü olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin inşasını tamamlayacaksınız.’’


BU GENÇLİĞİN ÖNÜNDE DURABİLECEK HİÇBİR GÜÇ TANIMIYORUZ

Gerçekleştirilen bu buluşmanın aslında maziden atiye kurdukları köprünün nasıl güçlü bir şekilde hayat bulduğu gösterdiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘’Açık konuşuyorum, bu gençliğin önünde durabilecek, buradaki azim ve heyecanı engelleyebilecek hiçbir güç tanımıyoruz.’’ ifadelerini kullandı.

Millet olarak yürüttükleri her mücadelede olduğu gibi Kıbrıs'ta da kimsenin hakkında, hukukunda, malında, geleceğinde gözleri olmadığına dair dikkat çeken açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuya dair şu açıklamalarda bulundu: 

‘’Biz sadece kendi haklarımızı korumanın, kendi geleceğimizi inşa etmenin peşindeyiz. Sürekli sözünden dönenleri, sürekli oyun bozanlık yapanları, sürekli şımarıklık edenleri koruyup kollayanlar eninde sonunda buradaki erdemli duruşu görecek, kabullenecek, gereğini yerine getirecektir. İşte o güne kadar haklarımızı almak için hep birlikte durmadan, dinlenmeden çalışacağız, mücadele edeceğiz. Rabb'im yar ve yardımcımız olsun. Bu güzel buluşma vesilesiyle bizlere yüreklerinizi açtığınız için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sağ olun, var olun, Allah'a emanet olun.’’


MİLLETİMİZİN VERDİĞİ MÜCADELE UNUTULUR GİBİ DEĞİLDİ

Soru-cevap kısmında söz alan Girneli peyzaj mimarı ve bisiklet milli takım sporcusu Yağmur Aydındağ, Kıbrıs Türkleri için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hem şahsının hem de makamının son derece önemli olduğunu belirtti. 

Kıbrıs Türk halkı ve Türkiye halkının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında daha sımsıkı bir şekilde kenetlenerek bu yolda yürümeyi sürdüreceklerini ifade eden  Girneli peyzaj mimarı ve bisiklet milli takım sporcusu Yağmur Aydındağ, ‘’Yüce Rabb'im hem size hem bize değil 2023'leri, sizlerin liderliğinde 2033'leri görmeyi nasip eylesin.’’ İfadelerine yer verdi. 


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘’Kıbrıs denilince aklınıza ilk ne geliyor? Fetihler mi hellim mi?’’ diye soru soran Girneli peyzaj mimarı ve bisiklet milli takım sporcusu Yağmur Aydındağ'a, şu cevabı verdi:

‘’Hellim peyniri gelmiyor dersek ayıp olur. Şu anda malum Kıbrıs'ın en güçlü kalemlerinden bir tanesi hellim peyniri. Tabii bizim aklımıza 74 geliyor. Çünkü 1974, o mücadele de o savaş da çocukluğumuzun en hareketli çağlarıydı ve buralardaki zafere giden o yolda Doktor Fazıl Küçük, Rauf Denktaş, öbür tarafta Başbakan merhum Ecevit, Başbakan Yardımcısı Erbakan ve bunlarla birlikte milletimizin verdiği mücadele unutulur gibi değildi. Verilen bu mücadele neticesinde de hamdolsun, bu zalim diyeceğim artık, Yunanların elinden kurtarılmış oldu. Bu mücadele ile birlikte adeta dünyada bize karşı Haçlı Seferi zihniyetini yeniden ortaya koymak isteyenlere Türkler olarak büyük bir ders vermiş olduk. O günden aklımda kalan en önemli başlık nedir diye sorarsanız onu da söyleyeyim. Beşparmak Dağları'dır. Şimdi de inşallah yapacağımız külliyeyi de Beşparmak Dağları'na sırtımızı dayayarak, böyle bir yerde yapmayı planladık Sayın Cumhurbaşkanı ile beraber.’’ dedi.


YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR