Cumhurbaşkanı Erdoğan İspanya’da: Yeni Uçak Gemisi ve Filistin Kararı Dünya Basınında

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya ziyareti sırasında önemli temaslarda bulundu. Bu temaslar, dünya basınında geniş yankı buldu. Erdoğan, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile görüşmesinde Türkiye ve İspanya'nın ortak projelerinden bahsederek, Türkiye’nin en büyük askeri gemisi TCG Anadolu’dan daha büyük bir gemi üretimine başladıklarını duyurdu.

14.06.2024-14:28 - (Son Güncelleme: 14.06.2024-14:52) Cumhurbaşkanı Erdoğan İspanya’da: Yeni Uçak Gemisi ve Filistin Kararı Dünya Basınında

Erdoğan, İspanya’nın Filistin’i tanıma kararını çok önemli bulduğunu belirterek, bu tutumun henüz Filistin’i tanımamış diğer ülkelere de örnek teşkil etmesini temenni etti. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde alınan ateşkes kararının uygulanmasını takip edeceklerini belirten Erdoğan, Gazze’de yaşananların gündeme gelmesinde Sanchez’in büyük katkısı olduğunu vurguladı. Sanchez ise İsrail ve Filistin arasında kalıcı barışın sağlanması için tek yolun Filistin devletinin tanınması olduğunu belirtti ve diğer Avrupa ülkelerine de Filistin'i tanımaları çağrısında bulundu.

Ekonomik ve Askeri İş Birliği

Erdoğan, daha fazla İspanyol yatırımcının Türkiye’ye gelmesini istediklerini dile getirerek, iki ülkenin TCG Anadolu’dan daha büyük bir gemi üretimine başladıklarını açıkladı. Ayrıca, iki ülkenin insansız hava araçları (İHA) ve insansız denizaltı üretiminde işbirliği yapabileceğini belirtti.

Dünya Basınında Geniş Yankı

ABD merkezli HuffPost, iki ülkenin ekonomik, siyasi ve ticaret anlaşmalarının önümüzdeki yıllarda daha da artacağını yazdı. El Economista'ya dayandırılan haberde, İspanya'nın Cádiz tersanesinde amfibi gemi üretimi yapılacağı ve teknoloji transferinin gerçekleşeceği belirtildi. HuffPost, habere "Türkiye, koltuğunun altındaki uçak gemisiyle İspanya'dan ayrıldı" başlığını attı.

The Objective'de yer alan haberde ise "Erdoğan, Sánchez'in Filistin'e verdiği destekten övgüyle bahsetti: 'Kalbinde özel bir yeri var'" başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde iki ülkenin liderlerinin açıklamalarına ve ikili anlaşmalara yer verildi.

Euronews ise İspanya'nın Rusya ve Ukrayna savaşı için Patriot füzelerini Kiev'e göndermeyeceğini hatırlatarak, iki ülkenin gemi üretimi konusunda ortak çalışacağını belirtti. Erdoğan'ın İspanya'nın Gazze tutumu nedeniyle Pedro Sanchez'i alkışladığını da vurguladı.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan Yeni Uçak Gemisi Duyurusu

Milli Savunma Bakanlığı, yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Millî Uçak Gemisi'ne ilişkin, "Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın Dizayn Proje Ofisi tarafından tasarım faaliyetlerine başlanmıştır." açıklamasında bulundu. Bu açıklama, Türkiye'nin askeri alandaki bağımsızlık hedeflerini ve bölgesel güç olma çabalarını bir kez daha gözler önüne serdi.

Ceren Pekşen
cerenpeksen@haber365.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal