Cumhurbaşkanı Erdoğan emekli maaşı müjdesi: Memnun edecek adımları atacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilere yapılacak zam konusunda müjdeli haberi verdi. Erdoğan konu hakkında 'Onları da inşallah memnun edecek adımları atacağız’ ifadelerini kullandı. Bu gelişme sonrasında en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Sorusu merak ediliyor. İşte detaylar...

22.08.2023-09:44 - (Son Güncelleme: 22.08.2023-17:28)

Memur ve memur emeklilerine yapılacak olan zam sonrasında SSK ve Bağ-Kur emeklilerinde de zam beklentisi oluştu.

Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Memurlarımıza bu zam gelirken, emeklilerimize hiçbir şeyin gelmemesi olacak bir şey değil. Onları da inşallah memnun edecek adımları atacağız” dedi.

En düşük emekli maaşına ne zaman zam gelecek?

CNN Türk’ün yer verdiğine göre; Öte yandan Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan, emekli maaşlarına yeni bir düzenleme yapılacağını söyledi. Işıkhan, “Cumhurbaşkanımızın talimatlarını aldık ve çalışmaya başladık” ifadelerini kullanmıştı. Peki en düşük Emekli Maaşı Ne Zaman artacak? Yeni zamla birlikte en düşük emekli maaşı kaç lira olacak? Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram merak edilenleri cevapladı.

En Düşük Emekli Maaşı

Kök maaş üzerinden zam yapılacak

Bayram açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Sayın Cumhurbaşkanı’nın ekonomiye ilişkin açıklamaları oldu. Emekli maaşlarının düşük kaldığı hatta memur zamlarına göre düşük kaldığını ifade etti. Ekonomik sorunlara ilişkin farkında olduklarını söyledi. Emeklilerin zam beklentisi var ama kök maaş üzerinden yapılacak bir zam önerisi var.

7500 TL en düşük emekli maaşı sabit tutuldu. 6 bin TL ve üzeri alabilen kişiler yüzde 25 zamma kavuşabildi. Devlet 6 bin TL maaş alan bir kişinin maaşını 7500 TL’ye tamamlıyor. Kök maaş üzerin bir seyyanen zam veya oransal bir artış talebi de var.

En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

En düşük emekli maaşının en az 10 bin TL civarında olabileceğini tahmin ediyorum. Ya da kök maaşın bütün emekliler olmak üzere 10 bin TL seviyesine getirilmesini tahmin ediyorum. Bundan sonraki süreçte de 10 bin TL’ye çekilen tüm kök maaşların üzerinden zamlar emeklilere yansıtılabilir.

En Düşük Emekli Maaşı-1

En düşük emekli aylığı asgari ücrete oranla tahmin edilmeli. Asgari Ücret 8506 TL iken en düşük emekli aylığı 7500 TL seviyesindeydi. Ancak asgari ücretin 10 bin 402 TL seviyesine gelmesine rağmen en düşük emekli aylığı aynı kaldı. En düşük emekli aylığının artırılması lazım.

Kürşat Muratcan Kılıç
muratcankilic@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal