Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Papa'ya Filistin mektubu: “Gazze'de hukukun çiğnenmesine son verilmeli!”

Son dakika gelişmesiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uluslararası arenada gündem oluşturacak önemli bir adım attı. İletişim Başkanlığı tarafından yapılan resmi açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Papa Fransuva'ya Gazze konulu bir mektup gönderdi. Mektupta Gazze'deki son gelişmeler ve uluslararası hukukun çiğnenmesi konuları ele alındı.

13.04.2024-15:24 - (Son Güncelleme: 13.04.2024-15:24) Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Papa'ya Filistin mektubu: “Gazze'de hukukun çiğnenmesine son verilmeli!”

Son dakika gelişmesiyle gündeme oturan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gazze'deki olaylara dair uluslararası camiaya önemli bir mesaj gönderdi. İletişim Başkanlığı tarafından yapılan resmi açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Papa Fransuva'ya yönelik 'Filistin' temalı bir mektup gönderdi.

Açıklamada, Erdoğan'ın Papa Fransuva'ya hitaben yazdığı mektupta, Gazze'de yaşanan olayların insanlık onuruna ve uluslararası hukuka aykırı olduğunu belirttiği ifade edildi. Erdoğan, uluslararası camianın Gazze'de yaşanan bu çiğnemelere daha fazla sessiz kalmaması ve gerekli adımları atması gerektiğine vurgu yaptı.


Başkan Erdoğan'ın mektubu şu şekilde paylaşıldı:

"Saygıdeğer Papa Hazretleri,

Diyanet işleri Başkanımızı kabulünüz vesilesiyle, saygı ve muhabbetlerimi iletiyorum.

Tarihsel derinliğe sahip Türkiye-Vatikan ilişkilerinin giderek ivme kazanmasından memnuniyet duyuyorum.

Türkiye, insani diplomasi şiarıyla Kırım’ın yasadışı ilhakının gerçekleştiği 2014 yılından bu yana Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklerken, Filistinli masum sivillerin yaşam hakkının ve haklı davasının savunulmasında da en ön sıralarda yer almış, almaya da devam etmektedir.

Türkiye, 7 Ekim 2023 tarihinden beri gönderdiği 45 bin tona yakın insani malzemeyle Gazze'ye en fazla yardım sağlayan ikinci ülke konumuna gelmiştir. Aralarında Hristiyanların da bulunduğu, 450 refakatçinin eşliğinde, 429 Gazzeli hasta ve yaralının tedavisi de ülkemizde sürdürülmektedir.

Öldürmenin tüm Semavi dinlerce haram kılındığı bilincine sahip olan insanlık, Gazze'de uluslararası hukukun ve uluslararası insancıl hukukun çiğnenmesine daha fazla müsaade etmemelidir. Savaşta bile dokunulmaması gereken hastaneler, okullar, camiler, kiliselerin bilerek bombalanması karşısında sesini yükseltmelidir.

Filistin-İsrail meselesi adil bir çözüme kavuşturulmadan, Orta Doğu’da kalıcı barış ve istikrarın tesisi mümkün değildir. 1967 sınırlarında, başkenti Doğu Kudüs olan, bağımsız, egemen ve coğrafi bütünlüğe sahip bir Filistin Devleti'nin vücut bulması ve uluslararası toplumun eşit bir üyesi olarak küresel sistemdeki yerini alması şarttır.

İnsani yardımların ulaştırılamaması nedeniyle açlıktan ölümlerin baş gösterdiği Gazze'de mübarek Ramazan ayında dahi ayrım gözetmeksizin devam eden İsrail saldırıları ve üçüncü yılına giren Ukrayna Savaşı’nın küresel etkileri başta olmak üzere, karşı karşıya bulunduğumuz meydan okumalar, uluslararası toplumun iş birliği ve eşgüdüm içinde hareket etmesini gerekli kılmaktadır.

Dünya çapında yayılan İslam karşıtlığı, ırkçılık ve yabancı düşmanlığı gibi son dönemde toplumlararası barış ve istikrarı tehdit eden eğilimler de akılda bulundurulduğunda dünyamız, kapsayıcı ve akılcı siyasete, her koşulda bütün taraflarla diyalog kurabilen aktörlere, tarihte hiç olmadığı kadar ihtiyaç duymaktadır.

Bu anlayış çerçevesinde, ortak insani değerlerimiz ve dünya barışına hizmet etme gayemiz temelinde, barış içinde bir arada yaşama ve karşılıklı anlayış kültürünü yaygınlaştırmak üzere, Vatikan’la diyalog ve iş birliğimizi daha da geliştirmekte kararlıyız.

Bu vesileyle, Milletim ve şahsım adına sağlık ve esenlik temennilerimi tekrarlıyorum."


Ceren Pekşen
cerenpeksen@haber365.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal