Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan müjde: Döviz bozdurma zorunluluğu yüzde 30'a indirildi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Müjdeli bir haber" diyerek duyurduğu, ihracatçılar için döviz bozdurma zorunluluğunu yüzde 40'tan yüzde 30'a indiren düzenleme; bugünden itibaren uygulanmaya başlıyor.

10.06.2024-09:39 - (Son Güncelleme: 10.06.2024-13:05) Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan müjde: Döviz bozdurma zorunluluğu yüzde 30'a indirildi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da düzenlenen İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni'nde yaptığı konuşmada, ihracatçılar için önemli bir düzenlemeyi müjdeledi. Erdoğan, döviz bozdurma zorunluluğunun yüzde 40'tan yüzde 30'a indirildiğini açıklayarak, bu düzenlemenin pazartesiden itibaren geçerli olacağını belirtti. Bugün itibariyle yürürlüğe giren yeni uygulama, ihracatçıların döviz yükünü hafifletmeyi hedefliyor.

Maliye Bakanı'ndan Destekleyici Mesaj

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de yeni düzenlemeye ilişkin bir açıklama yaptı. Şimşek, "Piyasaların daha etkin çalışmasına yönelik sadeleştirme adımlarımız sürecek" mesajını paylaşarak, ekonomideki normalleşme sürecinin devam edeceğini vurguladı.

Merkez Bankası'nın Normalleşme Adımları

Ekonomide Merkez Bankası'nın normalleşme adımları sürerken, ihracatta döviz bozdurma zorunluluğuyla ilgili bu yeni karar, piyasalarda olumlu karşılandı. Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen TİM 31. Olağan Genel Kurulu ve İhracatın Şampiyonaları Ödül Töreni'nde yaptığı konuşmada, ihracatçılara yönelik bu müjdeyi duyurmuştu.

Bugün İtibariyle Başladı

Döviz bozdurma zorunluluğunu yüzde 40'tan yüzde 30'a indiren uygulama, bugün itibariyle yürürlüğe girdi. Bu düzenleme, ihracatçılar için önemli bir maliyet avantajı sağlayacak ve döviz piyasasında rahatlama yaratacak.

Yeni düzenlemenin ihracatçılara hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, ekonomideki iyileştirme adımlarının devam edeceğini belirterek, şunları kaydetti:

"Bugün müjdeli bir haber vermek istiyorum. İhracatçılarımız için döviz bozdurma zorunluluğunu yüzde 40'tan yüzde 30'a indirdik. Düzenleme pazartesiden itibaren geçerli olacak. Enflasyonda en zor dönemin artık geride kaldığına inanıyoruz. Şimdi yeni bir döneme, dezenflasyon sürecine giriyoruz. Geçmişte enflasyonu nasıl tek haneye indirdiysek inşallah aynı başarıyı tekrar yakalayacağız. Büyüme tarafında da oranlar son derece olumlu seyrediyor.

Daha rekabetçi, müreffeh, üretken ve güçlü bir Türkiye'yi ihracatçıların da katkısıyla inşa edeceğiz. Bunun için biraz sabır, kararlılık, dirayet göstermek gerekiyor. Türkiye ekonomisi bu sürecin sonunda çok farklı bir lige yükselecek.

Gelişmiş ülkeler dahil tüm dünyayı etkileyen belirsizliklerden kurtulunca bu yeni dönemin baş aktörü Türkiye olacak. Bundan en küçük bir şüphe duymayın. Programa güvenmenizi istiyorum.

Kendi çıkarları dışında başka bir şey düşünmeyen felaket tellallarına karşı sağlam bir duruş sergileyelim. Türkiye'nin tekrar şaha kalkmasını istemeyenlere prim vermeyelim, işimize bakalım. Türkiye'nin başarılarına bir türlü sevinemeyenlerin, sırf haklı çıkmak uğruna sokaktaki vatandaşı yanlış yönlendiren, sürekli karamsarlık aşılayan muhterislere meydanı terk etmeyeceğiz. İnşallah bundan sonra ekonomi ekibimiz ihracatçılarımızı daha sık bilgilendirecek, bilgi kirliliğinin önüne geçmek için de farklı adımlar atacağız."

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten açıklama

Bakan Şimşek sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında şunlara değinmişti:

"Makro finansal istikrarın ve rezervlerin güçlenmesi ile makroihtiyati çerçevede sadeleşme adımlarına devam ediyoruz.

Reeskont kredisi kullanan ihracatçılar için yüzde 70 olan TCMB’ye döviz satış yükümlülüğünü 2023 yılı Kasım ayında yüzde 40’a düşürmüştük. Yeni düzenleme ile tüm ihracat bedellerinin ve döviz kazandırıcı hizmet gelirlerinin satış yükümlülüğünü yüzde 40’tan yüzde 30’a indirdik.

Piyasalarının daha etkin çalışmasına yönelik sadeleştirme adımlarımız sürecek."


Ceren Pekşen
cerenpeksen@haber365.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal