Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "İstanbul'un Fethi" mesajı: "Fethin ruhunu anlamak gerek"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'un Fethi'nin 571. yıl dönümünü kutlayan bir mesaj yayımladı. Erdoğan, mesajında bu muhteşem zaferin dünya ve Türk tarihi açısından önemine vurgu yaptı.

29.05.2024-11:04 - (Son Güncelleme: 29.05.2024-11:19) Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "İstanbul'un Fethi" mesajı: "Fethin ruhunu anlamak gerek"

İletişim Başkanlığı'nın sosyal medya hesabı üzerinden paylaşılan mesajında Erdoğan, İstanbul'un Fethi'nin Türk milleti ve dünya tarihi için büyük bir dönüm noktası olduğunu belirtti. Erdoğan, "Dünya tarihinin ve tarihimizin muhteşem zaferlerinden biri olan İstanbul’un Fethi’nin 571. yıl dönümünü kutluyorum" dedi.

"Fethin ruhunu anlamak gerek"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında fethin ruhunu anlamanın önemine değindi ve bu zaferin nasıl kazanıldığını iyi bilmek gerektiğini ifade etti. Erdoğan, İstanbul'un Fethi'ni şu sözlerle anlattı:

"Fethin ruhunu anlamak için, bu mübarek zaferin nasıl kazanıldığını iyi bilmek gerekiyor. Askeri dehası, kahraman ordumuzun azim ve kararlılığı ile aziz milletimizin bir kıtaya kök salmasına vesile olan fethin ardından, büyük devlet adamı Fatih Sultan Mehmet’in hoşgörü ve adaletli yönetimiyle İstanbul, farklı inanç ve kültürlerin bir arada yaşadığı bir merkez olmuştur.

Tarihinin izlerini günümüze taşıyan; sanatçılara ilham kaynağı olan İstanbul, çağımızda ülkemizin iş, finans, ticaret, sanat, kültür ve inanç merkezi olarak dünyanın en gözde şehirleri arasındadır.

"TÜRKİYE YÜZYILI HEDEFİNE ULAŞMA YOLUNDA İLHAM VERMEKTEDİR"

Fatih Sultan Mehmet ve kahraman askerlerinin İstanbul’u fethederken sahip olduğu inanç, kararlılık ve azim, bugün bize Türkiye Yüzyılı hedefine ulaşma yolunda ilham vermektedir.

İstanbul'un Fethi’nin 571. yıl dönümü vesilesiyle, bu eşsiz güzellikteki dünya şehrini bizlere miras bırakan Fatih Sultan Mehmet ile aziz şehitlerimizi rahmetle, hürmetle ve minnetle yâd ediyor, tüm vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum."

Ceren Pekşen
cerenpeksen@haber365.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal