Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamıştı: 450 milyon dolarlık destek hesaplara yatırılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önce açıkladığı 450 milyon dolarlık destek paketi, KOBİ'lerin hesaplarına yatırılmaya başlandı.

19.11.2023-12:30 - (Son Güncelleme: 19.11.2023-15:35)

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, 31 Ekim'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Deprem bölgesindeki KOBİ'ler için açıkladığı 450 milyon dolarlık finansmanın KOSGEB tarafından işletmecilerin hesaplarına yatırılmaya başlandığını açıkladı. 

Bakan Kacır yaptığı açıklamada, "Dünya Bankası ve KOSGEB iş birliği ile yürüttüğümüz Türkiye Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlanması Projesi kapsamında başvurusu onaylanan işletmelerimize ödemeleri yapmaya başladık. İşletmelerimizin hesaplarına destek tutarları yatırılmaya başlandı. 11 ilimizden başvurusu onaylanan 2 bin 800 işletmeye 925 milyon TL’lik finansmanı aktarmış olduk" İfadelerini kullandı. 

Yeni fonlar kapıda 

Haber7’de yer alan habere göre; Programa başvurularda yoğun bir talep olduğunu belirten Bakan Kacır, şu ana kadar başvuran işletme sayısının 50 bin olduğunu, 450 milyon doların tamamını bölge işletmelerine aktaracaklarını söyledi. Kacır, "Bütçenin tamamı bitinceye kadar programa başvuruları almaya devam edeceğiz. Deprem bölgesinde canlanma sağlayacak bu desteğe yeni fonlar eklemek için çalışmalarımız da ayrıca devam ediyor" dedi. 

Depremzede KOBİ Destek

İşletme başına 750 bin liraya kadar destek

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgedeki işletmelerde meydana gelen zararın karşılanması ve ekonomik canlanmanın sağlanması için “Türkiye: Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlanması Projesi” hayata geçirildi.

Proje kapsamında, Dünya Bankasından 450 milyon dolarlık finansman ile sağlanan destek; KOSGEB aracılığıyla az, orta ve ağır hasarlı işletmeler için farklı kademelerde kullandırılacak. İşletme başına 200 bin lira ile 750 bin lira arasında finansman sağlayacak. 

Tamamen faizsiz olan program için işletmelerden teminat istenmeyecek. KOSGEB desteği, 36 ay süreyle uygulanacak.

İlk 24 ayında KOBİ’ler ödeme yapmayacak. Sonraki 12 ayda ödemeler 3 taksit olarak gerçekleşecek.

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal