Coronavirüs'e Karşı Neden Su İçiyoruz ?

Tüm dünyayı etkisi altına alan Coronavirüs'e karşı korunabilmek için uzmanlar sürekli uyarılarda bulunuyor. Bu uyarılardan bir tanesi ve en önemlisi su içmek.

25.03.2020-09:10 - (Son Güncelleme: 25.03.2020-09:04)Coronavirüs'e Karşı Neden Su İçiyoruz ?

Birçok uzman Coronavirüs'e karşı özellikle su içilmesi yönünde tavsiyelerde bulunuyor. En önemli hayat kaynağımız olan su, neden bu kadar önemli? İşte "Coronavirüsten korunmak için su için" çağrısının sebebini Nefroloji Uzmanı Dr. Arzu Akgül açıkladı.

Koronavirüsten korunmada etkili olabilecek önlemlerden birinin de bağışıklık sistemini güçlü tutmak olduğunu söyleyen Nefroloji Uzmanı Dr. Arzu Akgül, “Güçlü bağışıklık için ise dengeli ve yeterli beslenmek gerekiyor. Bol su tüketimi de vücuttaki toksinlerden arınmak ve metabolizmayı canlandırmak için önemli. Günlük yeterli miktarda su içmek toksinlerin vücuttan atılmasına, bakterilerin ve virüslerin etkisiz hale gelmesine yardımcı olur." dedi.

Nefroloji Uzmanı Dr. Arzu Akgül, “İnsanın vücut ağırlığı değişmedikçe sıvının miktarı da değişmez. Bu oran yeni doğmuş bebeklerde yüzde 78’e kadar çıkıyor. Böbreklerimizin işlevlerini yerine getirebilmeleri için yeterli su tüketmek çok önemli. Su idrar, ter ve dışkı aracılığıyla toksinlerin uzaklaştırılmalarını sağlıyor, vücut sıcaklığını ve kanın yoğunluğunu kontrol ediyor. Yeterince sıvı almazsak toksinler kanda birikiyor. Bunun sonucunda da böbrek taşları ya da çok daha önemli böbrek yetmezliği gelişebiliyor." şeklinde konuştu.

KİLO VERMEYİ HIZLANDIRIYOR

Diyetteki su tüketimi artırılması kalori harcanmasında da önemli yere sahiptir. 500 ml su içmenin 1,5 saat süreyle enerji tüketimini yüzde 30 artırıyor.

KOLON KANSERİNİ ÖNLÜYOR

Araştırmalarda su tüketimi ile kolon kanseri oranının yanı sıra migren ve gerilim tipi baş ağrısı oranlarının da düştüğünü gösteriyor. Su tüketimi az olanlarda kalp damar hastalık oranının da artıyor. Gece yatmadan önce içilen bir bardak su, en çok sabah görülen kalp krizi riskini de azaltıyor.

SİRKELİ YA DA AŞIRI SICAK SU İLE GARGARA YAPMAK VİRÜSLERİ ÖLDÜRÜYOR MU?

Doğru bilinen yanlışlar hakkında da bilgi veren Dr. Akgül, "Kişisel temizliğimizin ana kaynağıdır su ama bu arada bazı yanlışları da düzeltmekte fayda var. Sirkeli su, aşırı sıcak sular ile boğaza gargara yapmak ağız mukozamızın yapısını bozarak faydadan çok zarar verebilir. Tuzlu su ve/veya ılık su ile gargaranın elbette faydası olur." dedi.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR