Çin’den ABD’yi Kızdıracak TikTok Kararı

Çin ve ABD arasında TikTok gerilimi yükseliyor. Bir ABD’li şirkete satılma konusunda görüşmeler devam ederken Çin devreye girdi.

01.09.2020-16:03 - (Son Güncelleme: 01.09.2020-16:04)Çin’den ABD’yi Kızdıracak TikTok Kararı

Son zamanlarda hem ABD Başkanı Trump’ın yasakları hem de satış haberleri ile gündemde olan TikTok’la ilgili Çin’den beklenmeyen bir hamle geldi. Geçtiğimiz haftalarda Trump, TikTok’un sahibi ByteDance’ın ABD’deki operasyonlarını 90 gün içinde elden çıkarması için bir kararname yayınlamıştı. Aksi takdirde eğer ülkedeki operasyonlar ABD’li bir şirket tarafından satın alınmazsa TikTok yasaklanacaktı.

Trump’ın TikTok hakkındaki güvenlik endişesi sebebiyle çıkardığı bu kararnameden sonra şirket, uygulamanın ABD ülkesindeki haklarını satın alabilecek şirketlerle görüşme halindeydi. Bunlar arasında Microsoft, Oracle ve Walmart gibi dev isimler de var.

ÇİN İHRACAT KISITLAMALARINI GÜNCELLEDİ

Ancak beklenmeyen hamle Çin tarafından geldi. Çin Ticaret Bakanlığı, son olarak 2008 yılında yenilediği ihracat kısıtlamalarına tabi olan teknolojilerin listesinde apar topar değişiklik yaptı.

Söz konusu liste, artık ses tanıma ve bilgisayar çipleri gibi hassas olduğu düşünülen teknolojileri de içeriyor. Değişiklikten sonra, bu teknolojilerden herhangi birini yabancı bir teklif verene satmak isteyen Çinli şirketlerin, hükümetten bir lisans alması gerekiyor.

ÇİN KENDİ TEKNOLOJİLERİN SATILMASINI YASAKLADI

Yani bu yeni değişikliğe göre TikTok, kendi teknolojisini ve yazılımını istese de Amerikan bir şirkete satamayacak ya da satmak için Çin hükümetinden onay beklemek zorunda olacak.

ABD'nin TikTok üzerinde kurduğu baskı her geçen gün artarken, uygulamanın ABD'deki hakları satın alınmadığı takdirde TikTok ülkede yasaklanacak.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR