CHP ve DEM Parti arasında soğuk rüzgarlar esiyor: Sırrı Sakık’ın sözlerine, Özel’den sert cevap

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, DEM Parti Milletvekili Sırrı Sakık'ın CHP'ye yönelik "Size kaybettireceğiz" açıklamalarına yanıt verdi. Özgür Özel, "Bazı siyasetçilerden, çok çeşitli siyasi partilerden çok olumsuz açıklamalar duyuyoruz. Özellikle genel başkanlarından duymadığım şeyleri unutuyorum. Çünkü muhalefette marifet kavga çıkarmak değil" dedi.

29.02.2024-10:06 - (Son Güncelleme: 29.02.2024-13:50) CHP ve DEM Parti arasında soğuk rüzgarlar esiyor: Sırrı Sakık’ın sözlerine, Özel’den sert cevap

Özgür Özel, yaptığı açıklamada, muhalefetin asıl görevinin iktidarın yanlışlarına karşı çıkarak, vatandaşların sorunlarını dile getirmek ve çözüm önerileri sunmak olduğunu belirtti. Özel, "Bizim görevimiz iktidarın yanlışlarına karşı çıkmaktır. Sorunlara çözüm önerileri sunmaktır. Kavga etmek, gerginlik yaratmak, toplumu kutuplaştırmak marifet değildir. Biz, vatandaşlarımızın yaşadığı sıkıntıları iktidara duyurmakla sorumluyuz" diye konuştu. DEM Parti Milletvekili Sırrı Sakık'ın açıklamalarını da değerlendiren Özgür Özel, "Bu tür açıklamalara cevap vermek yerine, halkımızın sorunlarına odaklanarak, iktidarın hatalarını dile getirmeye devam edeceğiz. Marifet, kavga çıkarmak değil, sorumluluk sahibi bir muhalefet anlayışıyla hareket etmektir" ifadelerini kullandı.


Cumhuriyet’ten Sertaç Eş’e açıklamalarda bulunan Özel, “Bazı siyasetçilerden, çok çeşitli siyasi partilerden çok olumsuz açıklamalar duyuyoruz. Özellikle genel başkanlarından duymadığım şeyleri unutuyorum. Çünkü muhalefette marifet kavga çıkarmak değil. Marifet iktidarı eleştirmek, muhalefetle iyi geçinmektir. Liderle de mümkün olduğu kadar bunu basın üzerinden değil, doğrudan görüşmeyi tercih ediyorum. Geçmişte bazı açıklamalarım oldu. İktidarı kollayan merkez medya sürekli birbirimizle kavga edelim istiyorlar. Ben duyduğum her eleştiriye canları sağolsun deyip geçmeye çalışıyorum.” dedi.


“O birlikteliğin birçok hatası, eksiği vardı ama önemli bir birliktelikti!”

2019’dan bu yana geçen süreci analiz eden Özel, sözlerini şu ifadelerle sonlandırdı:

“DEM’de iktidara kaybettirme stratejimiz yok açıklamaları var, muhalefete kazandırmak gibi bir gayretleri yok. Kent uzlaşısı diye bir şey tarif ettiler. Ama birçok yerde de kent uzlaşısı yok deyip aday çıkardılar. Benim burada güvencem, inancım, çağrım, muhalefet partilerinin yöneticilerinden ziyade 2019’daki bu büyük başarıyı birlikte gösterdiğimiz muhalefet partilerinin seçmenlerine. Çünkü o seçmenler değişmedi duruyorlar. Biz 2019’da iktidarı dengeledik. Yani 2018’deki rejime kasteden anayasa değişikliğine göre yapılmış ilk seçimden sonra bir orantısız yetki aldı. Sabahleyin vali atadı, öğlenden sonra aynı kalemle il başkanı atama yetkisi aldı. Kaymakamlarla ilçe başkanlarını aynı kalemle, aynı mürekkeple atama yetkisi aldı. 2019 zaferi aslında siyasetin doğru okunmasıyla o zaman bir denge oluşturdu ve 2023’te birinci turu kaybetmeyen ve ikinci turda küçük bir farkla kaybeden birliktelik o sayede oldu. O birlikteliğin birçok hatası, eksiği vardı ama önemli bir birliktelikti. İktidarı Cumhuriyet’in 100. yılında az daha değiştiriyorduk, çok az kalmıştı. Şimdi iktidarın Türkiye’de kalıcı olmaması, seçimin yapılabilmesi, muhalefetin güçlü olması için, yine iktidarın dengelenmesinin bir yolu yerel seçimler. Ki bütün dünyada da yerelin gücü çok daha önemli hale gelmiş durumda.”


Ceren Pekşen
cerenpeksen@haber365.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal