Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum açıkladı: "İlk defa sosyal konut projesinde gençlerimize kontenjan ayıracağız!"

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği İstanbul’un Bağcılar ilçesinde, “Yüz yüze 100 Gün” programı kapsamında Kestane Bahçesi’nde gençlerle bir araya geldi.

05.08.2022-11:42 - (Son Güncelleme: 05.08.2022-11:42) Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum açıkladı: "İlk defa sosyal konut projesinde gençlerimize kontenjan ayıracağız!"

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, ‘’Cumhuriyet tarihinin en büyük “Sosyal Konut Projesi”ni inşallah başlatıyoruz. Önümüzdeki ay itibariyle vatandaşlarımıza bu müjdeyi duyuracağız. İlk defa bu projede, gençlerimize kontenjan ayıracağız. Ve genç kardeşlerimizin hayata güvenle atılacağı, evlenecek kardeşlerimizin ev sahibi olabileceği bir kontenjanı gençlerimize sunuyoruz. Şimdiden konutlarımız, genç kardeşlerimize hayırlı uğurlu olsun. İlk defa yapılmış bir iş, bu noktada inşallah bu projelerin sayısını, miktarını arttıracağız’’ dedi.

Burada gençlere hitap eden Bakan Kurum, Necmettin Erbakan’ın  “Bir milletin asıl gücü tankı, topu, tüfeği değil,  imanlı gençleridir” sözünden alıntı yaparak, ‘’Ben bugün Bağcılar'da mert, yiğit, yürekli gençlerimizi görüyorum. Burada büyük bir coşkuyla büyük bir heyecanla 2023 seçimlerine hazırlanmışlar. Bu coşkuları gözlerine, yüzlerine yansımış. Biz Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 20 yıldır hep gençlerimizle birlikte yol yürüdük. Hep onların fikirlerine, önerilerine önem verdik. Aslında bu yolda en büyük yoldaşımız sizler oldunuz. Sizlerin önerileri, fikirleri oldu. O yüzden gençlerimizin her zaman fikirlerine, ihtiyaçlarına önem veren bir lidere sahibiz. Mazlumların hamisi olan bir lidere sahibiz.” diye konuştu.

“Gençler, güçlü Türkiye’yi inşa edecek”

‘’Biliyoruz, inanıyoruz ki; gençlerimiz bizden daha iyisini bu ülkeye her alanda hizmetler yapmak suretiyle kazandıracaklar” ifadelerini kullanan Bakan Kurum, “Bizlerden aldıkları bayrağı çok daha yukarı noktalara taşıyacaklar. Büyük ve güçlü Türkiye'nin inşasını, ihyasını yapacaklar. Taşı gediğine oturtacaklar. Buna eminiz. Çünkü bu topraklar kutlu topraklar. Bu topraklar bize Eyüpsultan'ın, Sultan Fatih'in emaneti. Bu topraklarda biz asırlarca mücadele ettik. Asırlarca hem bölgemize hem dünyaya barışı, huzuru getirdik. İnşallah sizler Yunus Emre'nin diliyle, Mevlana'nın gönlüyle, Hacı Bektaş'ın kalbiyle, Fatih'in cesaretiyle bu davayı ilelebet sürdüreceksiniz. Bizler buna eminiz. Bizler buna yürekten inanıyoruz. Tüm hedefimiz, tüm çalışmalarımız, tüm hayalimiz sevgili gençlerimiz için... Umudumuz olan, yarınlarımız için ve sizler için hep iyisini güzelini yapmaya gayret gösteriyoruz. Artık gençlerimiz her ilimizde üniversitelere gidebiliyorlar, eğitim alabiliyorlar. Gençlerimiz her ilimizde yapmış olduğumuz millet bahçelerinden istifade ediyorlar. Buradaki kütüphanelerimizden, kıraathanelerimizden, kıraathanelerimde istifade ediyorlar.’’ açıklamalarında bulundu.

“Bağcılar’a gençlik merkezleri kazandıracağız”

Bağcılar'daki temaslarının sonucunda önemli kararlar aldıklarını belirten Bakan Kurum, ‘’Bağcılarda yaşayan nüfusumuzun yaklaşık yüzde 40'ı genç kardeşlerimizden oluşuyor. 165 bin öğrenci kardeşimiz var. Bağcılar bu noktada çok genç bir nüfusa sahip. Biz de her zaman gençlerimizin sesine kulak veriyoruz. Bağcılar'da kardeşlerimizin şu talepleri vardı; 22 mahallemiz var. 22 mahallemizin her birinde gençlerimiz aslında kitap okuyacakları, çalışabilecekleri, teknoloji üretebilecekleri, Ar-Ge yapabilecekleri gençlik merkezi talep ediyorlar. Şerife Bacı gibi bizim bugünlere gelmemizi sağlayan nice kahramanlarımızın ismini taşıyan konaklarımız yapıldı. İhtiyaç doğrultusunda tüm mahallelerimize bu gençlik merkezlerimizi kazandıracağız. Siz buralarda vakit geçirebileceksiniz.’’ 

“Gençlerimiz sosyal konutlarla hayata güvenle atılacak”

Bakan Kurum Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrası sosyal konutlarla ilgili açıklamasını hatırlatarak, ‘’Biliyorsunuz Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini inşallah başlatıyoruz. Önümüzdeki ay itibariyle vatandaşlarımıza bu müjdemizi duyuracağız. Ve ilk defa bu projede, gençlerimize kontenjan ayıracağız. Ve genç kardeşlerimizin hayata güvenle atılacağı, evlenecek kardeşlerimizin ev sahibi olabileceği bir kontenjanı gençlerimize sunuyoruz. Önümüzdeki ay bu müjdeyi açıklayacağız. Şimdiden konutlarımız, genç kardeşlerimize hayırlı uğurlu olsun. Bu da ilk defa yapılmış bir iş, bu noktada inşallah bu projelerin sayısını, miktarını arttıracağız’’ dedi.

“Önümüzdeki yıl Bağcılar’a 62 metrekarelik millet bahçesi kazandıracağız”

Bağcılar’da vatandaşların yeşil alan taleplerine karşılıksız kalmadıklarını söyleyen Kurum, ‘’Ebubekir Cami’sinin arkasında yer alan 62 bin metrekarelik alana bir millet bahçesi kazandırıyoruz.” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü, “Bu alanda, genç kardeşlerimiz vakit geçirebilecekler, eğlenecekler, aileleriyle birlikte spor yapacaklar. Kütüphanesinde, kıraathanesinde ders çalışabilecekler. 17 Ekim'de ihalesini yapıyoruz. Önümüzdeki yıl da bitirip Bağcılar'a, bu projeyi kazandırıyoruz.  Bağcılar bunu noktada diğer ilçelerimize nazaran çok fazla sporcularımızın, amatör kulüplerimizin olduğu bir ilçemiz. Gençlerimizin, sporcularımızın yeni saha talepleri var. Bu noktada da genç kardeşlerimizin, amatör spor kulüplerimizin faydalanacağı bir spor sahasını burada bütün sporların yapılabileceği millet bahçemizi inşallah Bağcılar Belediyemizle birlikte genç kardeşlerimize kazandırıyoruz. Hepinizin geleceğe güvenle bakacağı, daha yeşil, daha temiz, daha sağlam bir Bağcılar'ı inşallah hep birlikte inşa edeceğiz.’’  ifadelerine yer verdi.

“2023’te oy kullanacak gençler 20 yıl öncesini araştırmalı”

Bakan Kurum, gençlere güvendiklerini vurgulayarak, ‘’2023 seçimleri 1 milyon yeni gencimizin İstanbul'da oy kullanacağı çok kritik bir seçim. Burada belki birçoğunuz 18-20 yaşında. Siz doğduğunuzda biz iktidara geldik ve 20 yıldır bu hizmetleri yapıyoruz. Tabi siz 20 yılın öncesindeki Türkiye'yi bilmiyorsunuz. Ama artık teknolojiye erişip, bilgiye erişim çok kolaylaştı. O yüzden sizden ricam 20 yıl önceki Türkiye'yi de şöyle bir araştırmanız. 20 yıl önceki İstanbul'u, 20 yıl önceki Bağcılar'ı araştırıp bakmanızı istiyorum. Mukayeseyi, eleştirileri sizler yapın. Ama tarafsız bir şekilde bu araştırmayı yapmanızı istiyorum. Emin olun ülkemiz çok büyük mesafeler kat etti. Ama gidecek daha çok yolumuz var. Sizlerle birlikte gideceğimiz çok yol var. Ben eminim ki, Bağcılar'ın yiğit mert gençleri Cumhurbaşkanımıza, Cumhur İttifakı'na 2023 seçimlerinde en güçlü desteği verecektir.’’ ifadelerini kullandı.

Ertuğ Güveniş
ertugguvenıs@outlook.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal