Cami olmadan önce çalınmış: Ayasofya hakkında yeni skandal iddia

AYASOFYA Camisi hakkında yeni bir skandal iddia daha ortaya çıktı. Caminin içinde bulunan ‘Kutsal Topraklar’ çini panosunda bulunan en önemli parça olan Kabe kısmının kaybolduğu ortaya çıktı. İşte detaylar…

07.09.2022-10:59 - (Son Güncelleme: 07.09.2022-10:59)

Dünya tarihinin ve İstanbul’un en önemli simgelerinden biri olan Ayasofya ile ilgili ortaya çıkan yeni skandal gündeme bomba gibi düştü. 1500 yıllık tarihe sahip olan Ayasofya, 1453 yılında camiye daha sonra 1935 senesinde müzeye dönüştürülmüştü. Müzeye dönüştürülme çalışmalarının yapıldığı dönemde Ayasofya 1930 ile 1934 yılları arasında kapalı tutulmuş, 2020 yılının temmuz ayında yeniden cami olarak hizmete açılmıştır. 

Cami olmadan önce kayboldu!

Ayasofya ile ilgili yeni bir skandal ortaya çıktı. Yapılan incelemelerde Ayasofya’nın cami olmadan önce ki sürecinde kaybolan Kabe çinileri olduğu ortaya çıktı. Arkeolog ve fotoğrafçı Ömer Faruk Yavaşçay, Ayasofya’nın arka kısmındaki çini tablodaki Kâbe tasvirinin kayıp olduğunu duyurdu. “Ayasofya’nın içinde ünlü Kutsal topraklar çini panosunun en önemli parçası olan Kâbe kısmı kayıp." diyen Yavaşçay, "Cami olmadan önce de o kısım yoktu. Kâbe’nin olduğu çini pano uzun zamandır yok ve nerede olduğu bilinmiyor" dedi.

Ayasofya Kabe tasviri

Kabe tasviri 1930-34 arasında çalındı

Çıkan haberler sonrasında sosyal medya hesabından paylaşım yapan tarihçi Talha Uğurluel o görüntüleri yayınlayarak, Kutsal Topraklar çinisinin tahrip edildiği zamanı açıkladı. Uğurluel, "Aman buradan da fırtına kopmasın Ayasofya’daki 17. yüzyıla tarihlenen Mescidi Haram tasfirli çini panonun tam Kabe’yi gösteren parçası 1930-34 dönemindeki kapalı kaldığı dönemden beri kayıp. Yerine pano ile alakasız bir başka çini parçası yerleştirilmiş” ifadesini kullandı.  

Mihrab Kurt
mihrabkurt@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal