Çağın hastalığı: Kadınlar ve erkeklerde görülen en yaygın kanser türleri nelerdir?

Kanser hastalığı bu çağın en korkutucu hastalığı olarak kabul görüyor. Dünya genelinde 2’nci en yüksek ölüm nedeni kanser hastalığı olduğu belirtiliyor. Bu hastalık aynı zamanda cinsiyet konusunda da farklılıklar gösterebiliyor. Erkeklerde ‘‘akciğer’’, kadınlarda da ‘‘meme kanseri’’ vakaları başı çekiyor.

03.04.2024-15:20 - (Son Güncelleme: 03.04.2024-15:20)

AA’dan ulaşılan bilgilere göre, Türkiye'de Nisan ayının ilk haftasının ‘‘Kanserle Savaş Haftası’’ olarak kabul edilmesinden ötürü Dünya Sağlık Örgütü’nün aktardığı bilgileri detaylandırdık. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, ‘‘habis tümör’’ veya ‘‘ur’’ olarak da adlandırılan kanser hastalığı, dünya genelinde 2’nci en sık ölüm nedeni olarak öne çıkıyor.

200’den fazla kanser türü bulunuyor!

DSÖ, İnsan vücudunun herhangi bir kısmında anormal hücrelerin kontrolsüz şekilde büyüyerek diğer organlara yayılmasıyla başlayabilen geniş hastalık grubu olarak tanımladığı kanserin, oluştuğu dokuya göre isimlendirilen 200’den fazla kanser türü olduğu biliniyor. Bunlar arasında; ‘‘Akciğer, meme, cilt, prostat, mide, kalın bağırsak (kolon), rahim ağzı (serviks) kanseri ve lenf bezi tümörleri, kanserin en yaygın türleri arasında yer alıyor.’’

Kanser neden ortaya çıkar?

Çağın hastalığı: Kadınlar ve erkeklerde görülen en yaygın kanser türleri nelerdir?

Kansere türünün birçok sebebi olabileceğini aktaran DSÖ, genetik yatkınlığın yanı sıra sigara ve alkol kullanımı, yoğun güneş ışınına, radyasyon ve kanserojen olarak anılan bazı kimyasallara maruz kalmak, bazı virüsler, kötü beslenme alışkanlıkları ve hava kirliliği gibi dış faktörlerin de kansere neden olduğu belirtiliyor. Ayrıca DSÖ’ye göre, kanser vakalarının yaklaşık 3'te 1'i sigara ve alkol kullanımı, yüksek vücut kitle indeksi, sağlıksız beslenme düzeni, az meyve-sebze tüketimi ve fiziksel aktivite eksikliğinden kaynaklanıyor. Her kanser türü önlenemese de vakaların yaklaşık 3’te 1’inin sağlıklı beslenme düzeni, normal vücut kitle indeksi ve fiziksel aktiflik yoluyla önlenebileceğini vurgulayan DSÖ, 15 kanser türüne yol açtığı bilinen sigaradan uzak durmanın bu hastalık riskini azaltmada birinci faktör olarak altını çiziyor.

Kanserle mücadelede sağlıklı yaşam şart!

Çağın hastalığı: Kadınlar ve erkeklerde görülen en yaygın kanser türleri nelerdir?

Sağlıksız beslenme ve hareketsizliğin kansere davetiye çıkardığını belirten DSÖ, alkol alımını azaltmanın da kanser riskini düşürmede oldukça etkili olduğunu kaydederek, sağlıklı yeme düzenini sürdürmenin ve fiziksel olarak aktifliğin de birçok kanser türüne karşı önlem için yeterli olduğunu aktarıyor. Dünya genelinde son yıllarda daha sık görülmeye başlayan cilt kanserinin önlenmesi için de yoğun güneş ışınına maruz kalmaktan kaçınılması, mevsim fark etmeksizin güneş koruyucu krem kullanılması, vücudun mümkün olduğunca örtülmesi tavsiye ediliyor.

Kanser vakalarının istatiksel karşılığı!

Çağın hastalığı: Kadınlar ve erkeklerde görülen en yaygın kanser türleri nelerdir?

En yaygın kanser türünün Akciğer kanser olduğunu belirten DSÖ, Uluslararası Kanser Araştırma Ajansının (IARC) son yayımladığı rapor, 2022 yılına ait verileri içeriyor. Rapora göre, 2022'de yaklaşık 19,97 milyon yeni kanser vakası kaydedilirken, bunun 10,31 milyonu erkeklerde, 9,66 milyonu kadınlarda görüldü. Hastalığın kadınlarda en sık rastlanan ve ölümcül türü meme kanseri olurken; bunu kolorektal, akciğer, rahim ağzı ve tiroit izledi. Erkeklerde ise en fazla akciğer, prostat, kolorektal, mide ve karaciğer kanseri tespit edildi. Dünya genelinde 2018-2022 döneminde 53,5 milyon kanser vakası kaydedilirken, 2022’de 9,7 milyondan fazla kişi kanser nedeniyle yaşamını yitirdi.

Hangi bölgelerde ne kadar kanser vakası var?Çağın hastalığı: Kadınlar ve erkeklerde görülen en yaygın kanser türleri nelerdir?

Kanser vakalarının yüzde 49,2'si Asya'da, yüzde 22,4'ü Avrupa'da, 13,4'ü Kuzey Amerika'da, yüzde 7,8'i Latin Amerika'da, 5,9'u Afrika ve yüzde 1,3'ü Okyanusya'da tespit edildi. Diğer yandan 2022’de kanserden ölümlerin yüzde 56,1’i Asya’da, yüzde 20,4’ü Avrupa’da, yüzde 7,8’i Afrika’da, yüzde 7,7’si Latin Amerika’da, yüzde 7,2’si Kuzey Amerika’da ve yüzde 0,6’sı Okyanusya’da kayıtlara geçti.

En ölümcül ve en sık görülen türleri!

Çağın hastalığı: Kadınlar ve erkeklerde görülen en yaygın kanser türleri nelerdir?

Küresel olarak 2022'de akciğer, meme ve kolorektal kanserleri hastalığın en sık rastlanan türleri oldu. Akciğer kanseri, 2,5 milyon yeni vaka ile toplam yeni vakaların yüzde 12,4'ünü, meme kanseri 2,28 milyon yeni vaka ile yüzde 11,5’ini, kolorektal kanser ise 1,92 milyon yeni vaka ile yüzde 9,6’sını oluşturdu. En fazla ölüme yol açan kanser de akciğer kanseri olarak kayıtlara geçti. 2022’de akciğer kanseri nedeniyle 1,8 milyon, kolorektal kanser nedeniyle 900 bin kişi, karaciğer kanseri nedeniyle 760 bin kişi, meme kanseri nedeniyle 670 bin kişi yaşamını yitirdi. Akciğer kanseri ölümleri, kanserden kayıpların yüzde 18,7’sine karşılık geldi.

Kanser tedavi yöntemleri!

Kanser tedavisinde erken ve doğru teşhis en önemli tedavi yönetimi olduğunu belirten uzmanlar. Sağlığına kavuşmuş kanser vakalarının yüzde 50’nin üzerine çıktığını ifade ediyorlar. Kanserli dokuların ameliyatla alınması, kanser hücrelerinin ilaçlarla tedavi edilmesi "kemoterapi", kanser hücrelerinin radyasyon yoluyla öldürülmesi için "radyasyon terapisi", daha yüksek kemoterapi yapılmasına ya da hastalıklı kemik iliğinin değiştirilmesine olanak sağlayan kök hücrelerden kan hücresi üreten kemik iliğinin hastanın kendinden ya da tam uyumlu donörlerden nakli halen en yaygın kanser tedavi yöntemleri olarak uygulanıyor.

Umut verici çalışmalar devam ediyor!

Çağın hastalığı: Kadınlar ve erkeklerde görülen en yaygın kanser türleri nelerdir?

Ayrıca uzmanların tavsiye ettikleri tedavi yöntemlerinden biri de; kanser ile savaşmak için vücudun bağışıklık sistemini kullanan immünoterapi, meme ve prostat gibi vücut hormonları tarafından beslenen kanser türlerinde hormonların vücuttan çıkarılması ya da etkilerinin önlenmesi şeklindeki hormon tedavisi, kanser hücrelerinin yaşamasına imkan veren anomalileri hedef alan ilaç tedavisi, kanserli dokuların dondurularak öldürülmesi "kriyoablasyon" ya da iğne aracılığıyla alternatif akım verilen kanserli doku içerisindeki iyonları ileri geri hareket ettirip ısı oluşturarak dokunun öldürülmesi "radyofrekans ablasyon" yöntemi de kanser tedavilerinde uzun süredir uygulanıyor. Umut verici çok sayıda girişimsel kanser tedavi yönteminin klinik deneyleri halen sürüyor.


Züleyha Koyunoğlu
zuleyhakoyunoglu@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal