Bugün açıklanan cari denge verileri sonrası Mehmet Şimşek'ten ilk yorum: Uygulamaya koyduğumuz politikalarımızın sonuçlarını alıyoruz

Bugün açıklanan cari denge, sanayi üretimi ve işsizlik rakamlarını değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından açıklama yaptı. İşte haberin detayları...

11.12.2023-12:30 - (Son Güncelleme: 11.12.2023-12:49) Bugün açıklanan cari denge verileri sonrası Mehmet Şimşek'ten ilk yorum: Uygulamaya koyduğumuz politikalarımızın sonuçlarını alıyoruz

Türkiye'nin cari işlemler hesabında Ekim ayında 186 milyon Dolar, Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabında da 5 milyar 67 milyon dolarlık fazla oluştu. 

Sosyal medyadan açıklama yaptı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bugün açıklanan ödemeler dengesi verileri, sanayi üretimi ve işsizlik rakamlarına ilişkin Sosyal Medya hesabından açıklama yaptı.

Dolar

“Hedeflerimiz gerçekleşmeye devam edecek”

Bakan Şimşek, açıklamasında şunları kaydetti;

"Büyümede dengelenmeye yönelik politikalarımızla cari denge ekim ayında da fazla verdi, yıllık açık mayısa göre 9,6 milyar dolar azaldı. Cari dengedeki düşüş ve ülkemize yönelik artan uluslararası yatırımcı ilgisi sayesinde rezervlerimiz 140 milyar dolar ile tarihi yüksek seviyesine ulaştı.

Uyguladığımız politikalarla bir yandan kırılganlıkları azaltırken diğer yandan yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı sürdürülebilir büyümeyi tesis ediyoruz. Bu dönemde en büyük dezavantajımız ihracat artışını sınırlayan ticaret ortaklarımızdaki zayıf talep.

Sanayi üretimindeki seyir büyük oranda bunu yansıtıyor. Ekim ayında işsizlik oranı son 11 yılın en düşük seviyesi olan yüzde 8,5’e geriledi. 

Uygulamaya koyduğumuz politikalarımızın sonuçlarını her gün alıyoruz, program hedeflerimiz bir bir gerçekleşmeye devam edecek."


Mihrab Kurt
mihrabkurt@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal