BTK'den Yeni Düzenleme: Faturasını Zamanında Ödemeyenin Hizmeti Kısıtlanacak

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, milyonlarca internet ve GSM hattı kullanıcısını ilgilendiren önemli bir düzenlemeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor.

12.07.2021-13:10 - (Son Güncelleme: 20.07.2021-18:39)BTK'den Yeni Düzenleme: Faturasını Zamanında Ödemeyenin Hizmeti Kısıtlanacak

Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Tüketici Hakları Yönetmeliği'nde değişiklik öngören taslağı kamuoyu görüşüne açan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK),faturalar ile ilgili önemli bir düzenleme yoluna gidiyor. Düzenlemede mücbir sebepler haricinde işletmeciler tarafından hizmetin kesintisiz bir şekilde sürdürülmesini esas alan BTK, hukuka aykırı ya da hileli bir faaliyetin varlığı konusunda kuvvetli bir şüphenin bulunması halinde ise aboneye bilgi vererek iletişimi kısıtlayabilecek ya da durdurabilecek.

FATURASINI ÖDEMEYENİN HİZMET KISITLAMASI SINIRLANACAK

Düzenleme ile birlikte faturaların son ödeme tarihinde ödenmemesi durumunda, abonenin bilgilendirilerek iletişimin öncelikle kısıtlanma tedbiri uygulanmak üzere durdurulabilmesine de olanak tanınıyor.

İNTERNET BAĞLANTI HIZI DÜRÜLECEK

Sabah'ta yer alan habere; GSM'de abone hattının acil arama hizmeti ve işletmeci müşteri hizmetleri numarası hariç olmak üzere, giden aramalara ve kısa mesajlara kapatılması kısıtlanma olarak ifade edilirken, internette ise bu bağlantı hızının düşürülmesi ile olacak. Abone hattının, acil arama hizmeti dışında olmak üzere, gelen ve giden aramalar ile kısa mesajlara kapatılması ve internet erişim hizmetlerinin sona erdirilmesi ise durdurulma olarak yerine getirilecek.

AÇMA KAPAMA BEDELİ BİR KEREYE MAHSUS ALINMAYACAK

Hizmet kısıtlanmadan veya durdurulmadan makul bir süre öncesinde aboneler kısa mesaj, arama veya sesli yanıt sistemi ile bilgilendirilecek. Açma kapama ücreti uygulanacak durumlar için asgari yedi gün önce olacak şekilde borcun ödenmemesi halinde kısıtlama ya da durdurma işleminin yapılacağı tarih bilgisi ve alınacak açma kapama ücreti tutarı aboneye bildirilecek.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR