Brexit Sürecinde Önemli Gelişme

Avrupa Birliği ve İngiltere arasında uzun süredir devam eden Brexit sürecinde ticari ilişkiler hususunda anlaşma sağlandı.

24.12.2020-18:30 - (Son Güncelleme: 24.12.2020-18:28)Brexit Sürecinde Önemli Gelişme

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen arasında bugün yapılan görüşmeler sonucunda ticaret anlaşmasında uzlaşı sağlandığı duyuruldu

'BORİS JOHNSON ÇOK SEVİNDİ'

AB ile gerçekleşen uzlaşma sonrasında açıklama yapan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 'Britanya kamuoyuna 2016 referandumunda ve geçen yılki seçimde vaat edilen her şey bu anlaşmayla yerine getirildi. Paramızın, sınırlarımızın, yasalarımızın, ticaretimizin ve balıkçılık yaptığımız suların kontrolünü geri kazandık. Anlaşma, Britanya'nın her parçasındaki aileler ve işyerleri için harika haber. Bugüne dek AB ile sıfır gümrük vergisi ve sıfır kotaya dayanarak varılan ilk serbest ticaret anlaşmasını biz imzaladık.

Bu, her iki tarafın da bugüne dek imzaladığı en büyük ikili ticaret anlaşmasıdır, 2019 itibarıyla 668 milyar sterlin değerinde ticareti kapsamaktadır. Britanya'nın egemenliğini geri kazanmasıyla ilgili kilit önemdeki kırmızı çizgilerimizin hepsinde başarıya ulaştık. Avrupa Adalet Divanı'nın bir rolü olmayacak.' ifadelerini kullandı.

goo31 Ocak 2020'de Avrupa Birliği'nden çıkma kararı alan İngiltere, ticari kuralların devam etmesini istiyordu.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal