Birleşmiş Milletler'den İdlib'de Ateşkes Çağrısı

BM Suriye'nin İdlib şehrinde gerçekleşen insanlık dramı için ateşkes çağrısı yaptı.

17.02.2020-20:45 - (Son Güncelleme: 17.02.2020-20:48)Birleşmiş Milletler'den İdlib'de Ateşkes Çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM),900 bin kişinin evinden edildiği ve 21. yüzyılın en kötü insani dramının yaşandığı İdlib kenti için ateşkes çağrısında bulundu.

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, yapmış olduğu yazılı bildiride, Suriye'nin kuzeybatısı İdlib'de devam eden krizin 'dehşete düşüren' yeni bir seviyeye ulaştığı konusunda uyarı yaptı.

900 BİN SURİYELİ YERİNDEN EDİLDİ

Aralık ayından beri çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 900 bin kişinin çatışmalar ve saldırılar sebebiyle evinden edildiğini söyleyen Lowcock, yerlerinden edilen Suriyelilerin kamplar dolu olduğu için dondurucu soğukta dışarda kaldığına dikkati çekti.

Lowcock, annelerin çocuklarını sıcak tutabilmek için plastik yaktığına ve bebeklerin soğuktan öldüğüne vurgu yaparak, hastane, okul, cami, pazar yeri ve sivil yerleşim alanlarının rastgele hedef alındığını kaydetti.

"TEK SEÇENEK ATEŞKES"

Okul ve hastanelerin kapandığını anımsatan Lowcock, çökmek üzere olan temel altyapı ve salgın hastalık riski konusunda da uyarılarda bulundu.

Lowcock, insani yardım çalışanlarının da hedef alındığı ve hayatını kaybettiğini belirterek, "21'inci yüzyılın en büyük insani felaketi ancak BM Güvenlik Konseyi ve nüfuz sahibi diğerlerinin bireysel çıkarlarını bir kenara bırakıp, insanlık için ortak adım atmasıyla önlenebilir ve tek seçenek ateşkes." ifadelerini kullandı.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırınız.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR