Bilim Kurulu ve Kabine Toplanıyor: Ramazan Ayında Hangi Tedbirler Alınacak

Yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde toplanılacak Kabine'de son kararlar verilecek. Yapılan toplantıda Cumhurbaşkanı'nın daha önce işaret ettiği, Türkiye'nin ‘dinlendirilmesi’ formülü gözden geçirilecek.

12.04.2021-09:36 - (Son Güncelleme: 12.04.2021-10:31)Bilim Kurulu ve Kabine Toplanıyor: Ramazan Ayında Hangi Tedbirler Alınacak

Ramazan ayı ve ardından gelen bayramda uygulamaya geçilecek tüm kısıtlamalar Bilim Kurulu'nun bugün yapacağı, Bakanlar Kurulu'nun da yarın bir araya geleceği toplantısında son şeklini alacak. Uzmanlar, Ramazan ayı boyunca toplumsal hareketliliğin azalacağını, bu fırsatı kullanarak, vakaları baskılamanın doğru olacağını dile getiriyor. Ramazanın ardından, bayramda da yasakların devam etmesi düşünülüyor. 

‘KIRMIZI KODLU’ ÜLKELERİ BELİRLEYECEK 

Yapılan hazırlıkların turizm sezonuna dair olduğu, sezona vaka sayısını kontrol altına alınmış bir ülke olarak girmenin düşünüldüğü öğrenildi. Verilen bilgiye göre, İngiltere, Almanya ve Rusya gibi Türkiye'ye daha fazla turist gönderen ülkeler ‘kırmızı kodlu’ ülkeleri belirleyecek. Türkiye'nin bugünkü rakamlarla riskli ülkeler arasında bulunmasının önüne geçilmesi planlanıyor. 

YERLİ AŞI ÇALIŞMALARI TÜM YÖNLERİYLE KONUŞULACAK 

Kabine'de vaka sayılarındaki artışın nedenleri, atılması gereken yeni adımlar, aşı tedarikinde gelinen nokta, yerli aşı çalışmaları tüm ayrıntılarıyla konuşulacak. Türkiye genelindeki koronavirüs tablosuyla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, brifing verecek. Salı günü toplanacak olan Kabine'nin en önemli gündem maddesi yine koronavirüsle mücadele kapsamında alınacak yeni önlemler olacak. 

İŞTE TÜRKİYE'Yİ 'DİNLENDİRECEK' KISITLAMALAR 

Toplantıda Ramazan Bayramı sonuna kadar tedbirlerin sıkılaştırılması,Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın konuşmasında dikkat çektiği şekilde tüm Türkiye'nin "dinlendirilmesi" formülü ele alınacak. 

YAPILACAK KISITLAMALAR ŞU ŞEKİLDE TAHMİN EDİLİYOR: 

Hastanelerdeki doluluk oranlarının artmasına paralel olarak iftar ve sahur vakitleri başta olmak üzere hareketliliğin azaltılması, vaka sayısının düşürülmesi amacıyla önümüzdeki bir aylık dönemde ‘toplu ziyaretler’ yasaklanacak. 

Özellikle Ramazan Bayramı'nda ilden ile geçişin önlenmesi amacıyla şehirlerarası seyahatlere kısıtlamaların getirilmesi, hafta sonu ve hafta içi belli saatlerde uygulanan sokağa çıkma yasaklarının iftar ve sahur saatleri dikkate alınarak sürelerinin değiştirilmesi gündemde olacak. 

Kafe, restoran, lokanta ve AVM'lerin yemek bölümlerinin ramazan boyunca sadece paket servis şeklinde hizmet vermesi de konuşulan seçenekler arasında olacak. 

Kamuda kademeli mesaiye geçişten toplu iftarların ve sahurların yasaklanması, aile ve akraba ziyaretlerinin kısıtlanması da düşünülen formüller arasında. Çok yüksek riskli illerde yüz yüze eğitime 8'inci ve 12'nci sınıar haricinde ara verilmesi de düşünülüyor. 

Ramazanda yüz yüze eğitime ara verilmesiyle öğretmenlerin aşılama oranının arttırılması da amaçlanıyor. 65 yaş üstü ve 20 yaş altına dönük sokağa çıkma saatlerinde değişiklik yapılabileceği de belirtiliyor.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR