Bilim insanları açıkladı: Kan testi ile hızlı ve yavaş yaşlanan organ belli oluyor

Araştırmacılar, kan testiyle 11 organ ve dokudaki proteinleri inceleyerek, hızlı yaşlanıp yaşlanmadıklarının tespit edilebileceğini ortaya koydu.

08.12.2023-09:44 - (Son Güncelleme: 08.12.2023-17:51) Bilim insanları açıkladı: Kan testi ile hızlı ve yavaş yaşlanan organ belli oluyor

ABD'deki Stanford Üniversitesinden araştırmacıların internet sitesindeki habere göre, yaklaşık 5 bin 700 yetişkine kan testi yaparak beyin, kalp, akciğer, karaciğer, bağırsak, böbrek, kan damarları, bağışıklık sistemi, kaslar, pankreas ve yağ dokusu olmak üzere 11 önemli organ ve dokudaki yüzlerce proteini inceledi.

kan testi

Hızlı ve yavaş yaşlanan organlar bizlere ipucu verdi

Organların hızlı ya da yavaş yaşlanıp yaşlanmadığı konusunda çalışan araştırmacılar, kan testleriyle hızlı yaşlanan organların tespit edilmesinin, olası hastalıkların klinik belirtileri ortaya çıkmadan tedavi için yol gösterebileceğini belirtti. Yaşam fonksiyonlarda en ön safta bulunan; beyin, böbrek ve kalp gibi organları "daha hızlı yaşlanan" kişilerde bu organlarla ilişkilendirilen hastalıkların görülme riskinin, diğerlerinden daha yüksek olduğunu bildirdi. Yani eğer bu organlarınız daha hızlı yaşlanırsa sizlerin de daha hızlı yaşlanacağı anlamına gelmektedir.

50 yaş ve üzeri yaş grubuna dikkat

Nature dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, organları yaşıtlarından daha hızlı yaşlanan kişilerde hastalık riskinin daha yüksek olduğunu kaydeden araştırmacılar, 50 yaş ve üzeri her 5 kişiden birinin en az bir organının hızlı yaşlandığına dikkati çekti.

Züleyha Koyunoğlu
zuleyhakoyunoglu@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal