Beyin Sisi Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Koronavirüsün hafıza bölgesini oldukça etkilediğinin altını çizen Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Uludüz, beyin sisine yönelik konuştu. Beyin sisi nedir? Beyin sisi belirtileri nelerdir? Beyin sisi neden olur? Beyin sisi tedavisi nedir?

04.09.2018-17:21 - (Son Güncelleme: 23.10.2021-18:25)

Koronavirüsün hafıza bölgesini oldukça etkilediğinin altını çizen Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Uludüz, beyin sisine yönelik konuştu. Beyin sisi nedir? Beyin sisi belirtileri nelerdir? Beyin sisi neden olur? Beyin sisi tedavisi nedir?

BEYİN SİSİ NEDİR?

''Kovid-19 geçiren hastaların çoğu, enfeksiyonu takiben hafıza ve konsantrasyon sorunları, net düşünememe, baş ağrıları, uyku bozukluğu, anksiyete, kafa karışıklığı, öfke nöbetleri, konuşmada ve günlük kelimeleri bulmada zorluk gibi sorunlardan yakınıyor.'' diyerek bu nörolojik yakınmalar kümesini beyin sisi olarak tanımlandıklarını dile getirdi. 

BEYİN SİSİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

- Unutkanlık

- Konsantrasyon kaybı

- Konuşurken kelime bulmada güçlük

- Düşünceleri toparlayamamak

- Okuduğunu anlamamak

- Önemli konularda karar vermede zorluk

- Başlanan hiçbir işi bitirememek

- İki işi aynı anda yapamamak

- Mental performans gerektiren her işte zorluk çekmek.

KOVİD-19 BEYİN SİSİ YAPAR MI?

Beyin sisi ile ilgili açıklamalarına devam eden uzman nörolog şunları kaydetti: ''Kovid-19 hastalarında baş ağrısı, halsizlik, hatta felce varan nörolojik bulguları biliyoruz ancak beyin sisi ile son 1 yıldır karşılaşmaya başladık. Araştırmalar beyin sisinin koronavirüs geçirildikten sonra aylarca devam edebileceğine işaret ediyor. Bu sorun yoğun bakımda yatan hastalarda ise daha fazla görülüyor.''

YENİ TEHLİKE BRAİN FOG!

Sisli beynin nasıl meydana geldiği konusunda uzmanlar arasında bir fikir birliği bulunmadığını söyleyen Prof. Dr. Derya Uludüz, ''Brain fog, olarak adlandırılan beyin sisi, modern insanın en büyük sorunlarından biridir. Düşüncelerin belirsizleşmesine neden olan ve zihindeki netliği yok eden beyin sisinin pek çok farklı nedeni olsa da belirtileri genellikle benzerlik gösterir. Enfeksiyon esnasında oluşan bağışıklık sağlayıcı antikorların yanlışlıkla sinir sistemine saldırmasından ya da enfeksiyon yüzünden hasar gören sinir hücrelerinin birbirlerine yanlış sinyaller göndermesi nedeniyle gelişebileceği ileri sürülüyor.'' dedi.

BEYİN SİSİ HAFIZAYI ETKİLİYOR 

Nöroloji uzmanı beyin sisinin etkilerini şöyle dile getirdi: ''Her şey rüya gibi, net düşünemiyorum, sürekli unutuyorum, uykularım düzensizleşti, kendimi eskiye göre daha mutsuz hissediyorum, konsantrasyonum ve dikkatim dağınık diyorsanız nedeni beyin sisi olabilir. Normalde kısa vadede, birkaç ay içerisinde hastanın doktor desteğiyle süreci atlatması mümkün. Ancak uzun vadede bir hafıza problemi yaşatır mı? İşte burası soru işareti… Zira virüs beyinde yavaş yavaş ilerliyor. Beyin bariyerlerine kan yoluyla geçiş yaparak ulaşıyor. En çok etkilediği yer hafıza bölgesi.''

BEYİN SİSİ TEDAVİSİ 

Beyin sisi tedavisi hakkında konuşan Uludüz, ''Ne yazık ki etkili bir tedavi yöntemi yok. Ancak hastalara hafızayı destekleyici Omega-3, B12, C ve D vitamini takviyeleri öneriyoruz. Ayrıca hafızayı desteklemek için bulmaca çözmek, açık havada yürüyüş yapmak, düzenli uyumak ve iyi beslenmek de çok önemlidir.'' diyerek önerilerini sıraladı.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal