Beyin Sağlığını Koruyan Yöntemler

Vücut sağlığının dengesini sağlayan en önemli organ beyindir. Hem beden hem de akıl sağlığı için beyni korumanın yöntemlerinin detaylarını merak edenler için uzmanından öğrendik. İşte detaylar…

28.03.2020-12:47 - (Son Güncelleme: 22.07.2021-14:52)

Vücudun en önemli organlarından biri beyindir. Hareket, algı, yönetim, yargı ve duyguyu bünyesinde barındıran bir organ olan beyin, sağlığımız için oldukça önemli. Bizde merak edenler için beyin sağlığını koruyan yöntemleri en ince ayrıntısına kadar sizler için araştırdık. Gelin beyin sağlığını koruyan yöntemlere beraber bakalım.

BEYİN SAĞLIĞINI KORUYAN YÖNTEMLER

Beyin sağlığını korumanın oldukça önemli olduğunu dile getiren Prof.Dr. Oğuz Tanrıdağ, beyin sağlığı için en önemli şeyin düzenli hareket olduğunu belirterek, beslenme ve yaşam koşullarına da dikkat çekti. 

22 Temmuz Dünya Beyin Günü kapsamında önerilerde bulunan Nöroloji Uzmanı Prof.Dr. Oğuz Tanrıdağ, beyin sağlığını koruyan yöntemler hakkında önerilerde bulundu. 

Beden ve Akıl Sağlığı İçin Beyin Sağlığını Korumak Şart

Vücudun dengesi için beyin sağlığının oldukça önemli olduğunu dile getiren Nöroloji Uzmanı Prof.Dr. Oğuz Tanrıdağ, ‘Beyin hareket, algı, yargı, yürütme ve duygu organı olduğundan beyin sağlığı beden ve akıl sağlığı demektir. Bu bağlamda beyin sağlığı kişinin nörolojik ve psikiyatrik sağlığı anlamına gelmektedir’ dedi.

Düzenli bir yaşamın beyin sağlığını korumada oldukça önemli olduğuna değinen Tanrıdağ, ‘Bu manada beyin check-up sadece hastalara için değil herkes için gereklidir. Beyin check-up yaptırmanın herhangi bir organın check-up'ından hiçbir farkı yoktur’ açıklamasında bulundu. 

Beyin check-up’ın bazı hastalıkların erken fark edilmesi ve önüne geçilmesi için oldukça önemli olduğuna değinen Tanrıdağ, ‘Öncelikle nörolojik ve psikiyatrik hastalıkların ailesel bağlantılarının öğrenilmesi, beyin damar hastalıklarının risk analizi ve Alzheimer da dahil her türden demans hastalığının risk analizi için önemlidir’ şeklinde konuştu. 

Çağın hastalığı olarak adlandırılan ve gidere artan Alzheimer hastalığına dikkat çeken Nöroloji Uzmanı Prof.Dr. Oğuz Tanrıdağ, Alzheimer hastalığına yol açabilen durumları merak edenler için sıraladı; 

Nöroloji Uzmanı Prof.Dr. Oğuz Tanrıdağ, beyin sağlığında önemli bir konu olan Alzheimer hastalığına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Prof.Dr. Tanrıdağ, Alzheimer’a yol açabilen ve 1 kez bile yaşanması durumunda dikkat edilmesi gereken unutkanlıkları şöyle sıraladı:

50 yıldan beri sahip olunan ve son yıllarda içinde yaşanmayan ev ya da evlerin var oldukları veya nerede oldukları unutuluyorsa, 

-Gündelik olarak sık kullanılan eşyaların yerleri hatırlanmakta zorluk çekiliyorsa,

-15-20 yıl önce ölmüş bir Cumhurbaşkanı şimdiki ile karıştırılıyorsa,

-Daha önceden iyi tanınan ve ölmüş oldukları da bilinen insanlardan yaşıyormuş gibi söz ediliyorsa,

-5-6 kadar, çok fazla sayıda olmayan torunların adları ve yaşları karıştırılıyorsa,

-Yukarıda sayılanlar söylendiğinde unutulduğu kabul edilmiyorsa bu belirtiler Alzheimer için önemli işaretlerdir.

ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR

Oldukça merak edilen Alzheimer hastalığı hakkında tavsiyelerini paylaşan Tanrıdağ, beyin ve moral güçlendirmenin bu hastalığın önüne geçmede oldukça etkili olduğunun altını çizdi ve devam etti, ‘Alzheimer, beyinde ne zaman başladığı belli olmayan, aynı zamanda beyni zayıf düşüren ve depresyonla da bağlantısı olan bir hastalık. Bu bağlamda hastalığın ne zaman ortaya çıkacağını beklemek yerine yaşam tarzıyla ilgili bazı öneriler getirmek hem gerçekçi olur hem de toplumun morali üzerinde olumlu etkileri olur’ diye konuştu. 

Alzheimer hakkında birçok yalan yanlış bilginin olduğuna dikkat çeken Tanrıdağ, bu tarz hastaların benimsemesi gereken yaşam tarzları hakkında önerilerde bulundu. 

-Hastalıkla ilgili efsanelere inanmayın.

-Yalnız yaşamayın, eve kapanmayın.

-Hep aynı işlerle uğraşmayın, yeni şeyler deneyin.

-Yaşınızın insanı olmayın! Statünüzden sıyrılın.

-Dünyanın merkezinde oturmaktan vazgeçin.

-Mantığınızdan önce sezgilerinize güvenin.

-Kontrollü açlık tavsiye ediliyor, bizde oruç bu tavsiyeye karşılık gelebilir.

-Alternatif tıbbın hiçbir faydası yok.

-Erken emekli olup kabuğunuza çekilmeyin.

-Bulmaca çözecekseniz sudokuyu tercih edin.

-Nefret duygusundan uzak durun, olumlu düşünün.

-Çocukluğunuzun ve gençliğinizin mekanlarına gidin.

-Müzik dinleyin, mümkünse şarkı söyleyin.

-Sabahları ilk işiniz gazete okumak olmasın.

-Televizyondaki haber ve tartışma programlarından mümkün olduğunca uzak durun.

-Daha çok belgeselleri, dizileri, müzik ve yemek programlarını izlemeyi tercih edin.

-Düzenli cinsel yaşam beyni uyarıyor.

-Ailenizde Alzheimer gibi herhangi bir bunama hastalığı varsa genetik riskinizi dikkate alın.

-65 yaşın üstündeyseniz hiçbir neden görünmese de yıllık beyin check – up'ı yaptırın.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR