Bebeklerde Göz Sulanması

Bebeklerde göz sulanması neden olur? Yeni doğum yapmış anne adaylarının en merak ettiği sorulardan biri. Bizde sizler için uzmanına sorduk. İşte detaylar.

26.04.2021-13:11 - (Son Güncelleme: 26.04.2021-13:11)Bebeklerde Göz Sulanması

Yeni doğan bebeklerin bazılarında gözlerde sulanma meydana gelir. Peki bebeklerde göz sulanması neden olur?  Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Kemal Yıldırım, bebeklerde gözyaşı tıkanıklığı hakkında merak edilen soruları cevapladı.

Bebeklerin bazı durumlarda sağlık sorunlarıyla dünyaya geldiğini söyleyen Op. Dr. Kemal Yıldırım,

‘Gözyaşı sistemi ile ilgili pek çok hastalık bulunur. Gözyaşı tıkanıklığı da bu sorunlar arasında yer alıyor. Gözyaşı tıkanıklığında, gözyaşı kanalının kanalın buruna açıldığı ucundaki kapakçığın doğumda açılmaması söz konusudur. Kanaldan buruna geçemeyen gözyaşı önce gözyaşı kesesinde birikir, daha sonrasında ise göz kapaklarından dışarıya akarak sulanmaya neden olur.’

BEBEKLERDE GÖZ SULANMASI

Yeni doğanlarda sık rastlanılan bir durum olduğunun altını çizen Yıldırım, şöyle devam etti:

‘Bebeklerde gözyaşı bezi tarafından üretilen sıvı, gözyaşı kesesine geçer, buradan gözyaşı kanalı ulaşan sıvı, burun boşluğuna akar. Çeşitli sebeplere bağlı olarak gözyaşı kanalında tıkanıklar meydana geldiğinde ise gözyaşı gözde birikmeye başlar. Kanaldan geçemeyen gözyaşı, gözlerden yanaklara akar. Bu durum ise gözün mikrop kapmasına kadar sebep olabilir.

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığına, özellikle de yeni doğanlarda çok sık rastlanmaktadır. Genel olarak kendiliğinden geçse de, doğru zamanda müdahale edilmediğinde enfeksiyonlara ve birçok probleme yol açabiliyor.

Gözyaşı kanalının tıkanık olmasının birçok sebebi olabilir. Gözyaşı tıkanıklığı; enfeksiyonlar, travmalar, gözyaşı kesesi taşı, sinüzit, sistemik enflamatuar hastalıklar ve tümörler nedeniyle ortaya çıkabilir. Bir diğer unsur ise doğuştan gelen tıkanıklıklardır. Bebeğin anne karnındaki gelişimi sırasında göz kanalları oluşmasının tamamlanmamasıdır. Çoğu zaman gözyaşı kesesinin buruna açıldığı yerdeki zar delinmeden, bebek dünyaya gelir’ Dedi.

Bu Belirtileri Dikkate Alın;

- Sulanma,

- Kızarıklık,

- Çapaklanma,

- Burun kökünün yan taraflarında şişme,

- Gözde oluşan iltihaplar.

ERKEN MÜDAHELE ÖNEMLİ

Bebeklerde meydana gelen göz sulanması durumunda erken müdahalenin oldukça önemli olduğunu ifade eden Op. Dr. Kemal Yıldırım, şu uyarılarda bulundu:

Yeni doğan bebeklerin yüzde 6'sında görülen gözyaşı tıkanıklığı, yukarıda belirtilen sebepler dolayısıyla meydana gelir. Çoğu ebeveyn, bebeğin gözündeki kızarıklık, çapaklanma gibi belirtileri fark ederek doktora başvurur. Ancak bu belirtiler önemsenmeyip ihmal edilirse bebekte çok ciddi sorunlara davetiye çıkarılabilir. Çünkü tedavi edilmedikçe gözyaşı kesesi ve gözyaşı yolları mikroplara karşı savunmasız hale gelir. Bu durum ise iltihaplara, göz, kapak ve çevresindeki diğer dokuların zarar görmesine yol açabilir. Üstelik iltihap yayılarak menenjit ve böbrek hastalıklarının oluşmasına neden olabilir.

Bebeklerde görülen gözyaşı kanalı tıkanıklığının giderilmesinde tercih edilen ilk yöntem, masajdır. Bu yöntemde günde 4-5 kez, 10'ar defa olmak üzere 5 dakikalık masajlar yapılır. Gözyaşı kesesinden burun kökünden aşağıya burun duvarına hafifçe bastırılarak masaj uygulanır. Ayrıca gün içinde 2-3 kere ılık su ile bebeğin gözleri temizlenir. Eğer çapaklanma devam ediyorsa doktorun verdiği antibiyotikli göz damlaları kullanılabilir.

Düzenli olarak uygulanan masaj, bir yılın sonunda olumlu bir sonuç vermiyorsa o zaman cerrahi yöntemlere başvurmak gerekebilir. Bunun için ortalama 3 dakika süren sondalama işlemi uygulanır. Bebeğe genel anestezi verilerek gözyaşı kanalının üst ucundan sonda adı verilen aletle girilir ve kanalın alt ucundaki tıkanıklığın giderilmesi sağlanır. Uzun vadede daha fazlasını söylemek için geçerli bir sebep olabilir.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal