Başkan Erdoğan'dan Katar Dönüşü Ekonomi Açıklaması: Herkes Bilsin Bu da Bizi Teğet Geçecek!

Başkan Erdoğan, Katar dönüş uçağında gazetecilerin ekonomi ile ilgili sorduğu sorulara cevap verdi!

08.12.2021-14:38 - (Son Güncelleme: 08.12.2021-17:50)Başkan Erdoğan'dan Katar Dönüşü Ekonomi Açıklaması: Herkes Bilsin Bu da Bizi Teğet Geçecek!

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 2 günlük Katar ziyaretinin ardından Türkiye’ye giriş yaptı. Başkan Erdoğan, Katar’dan dönüş uçağında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, Stokçular, kur hareketleri ve Kılıçdaroğlu'nun Gazi Meclis'te yaptığı skandal el hareketine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Katar dönüşü uçakta Başkan Erdoğan’a ekonomi ile ilgili sorular soruldu. Yeni ekonomi politikasının etkileri ne zaman görülmeye başlanacak? Bu süreçte enflasyondaki yükselmeye devam ederse enflasyonla mücadele adına yeni politikalar geliştirilecek mi? Pandemi süreciyle tedarik zincirlerinin Türkiye'ye kayması, yeni modelin etkilerinin görülme sürecini hızlandıracak mı?

Gazetecinin sorduğu soruya cevaben Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: Biz bir defa yüksek faize kesinlikle inanmıyoruz. Düşük faiz politikasıyla kuru da enflasyonu da aşağı çekeceğiz ve bunu düzenleyeceğiz. Kesinlikle yüksek faizin, zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapan bir anlayış olduğuna inanıyorum. Buna asla müsaade edemeyiz. Dolayısıyla da bu işi bir defa bu güzergahta, bu düzlemde devam ettireceğiz. Bizim derdimiz düşük faizle yatırımı teşvik etmek suretiyle istihdamı artırmak; istihdamı artırmak suretiyle üretimi ve ihracatı artırmak... Bunu sağladığımız zaman bu bize büyümeyi getirecek. Kaldı ki bu zaten OECD içinde de görülüyor. OECD'nin en yüksek oranda büyüyen ikinci ülkesiyiz. Türkiye'nin 2021 yılı büyüme tahminlerini yüzde 10 olarak ifade eden uluslararası kurumlar var. Biz de zaten şu anda o oranı yakalayacağımızı ifade ediyoruz. Şu anda üçüncü çeyrekte malum yüzde 7,4'ü hamdolsun yakaladık. Yıl sonunda da inşallah bunun fazlası olacak, azı olmayacak. Bu konuda da kendimizden eminiz.

Katar dönüş uçağında Başkan Erdoğan’a yöneltilen ekonomi ile ilgili sorulardan bir diğeri de; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 2022 Bütçe konuşmasında, "son günlerdeki kur hareketlerinin ekonominin gerçeklerine uygun olmadığını" sizin söylediğiniz gibi tekrar teyit etti. "Bu manipülasyonun gerisinde bize karşı operasyon çekenler sözde bize diz çöktürmek istiyorlar" dedi. Piyasada sığ bir hareket var ama bunun kurları bilinçli, sistematik olarak hemen hemen her hafta, her gün yukarı doğru çektiği, dolayısıyla ekonomiyle ilgili bir belirsizlik yaratmaya çalıştığı izlenimi var. Bu sığ piyasa operasyonlarını kimler çekiyor? Devlet Denetleme Kurulu bu konuda çalışmaya başladığı bilgileri vardı. Bu konudaki düşünceleriniz nedir?

REZERVDE SON RAKAM 124 MİLYAR DOLAR

Başkan Erdoğan gazetecinin yönelttiği kur ile ilgili soruya şu şekilde cevap verdi: Bu konuda Devlet Denetleme Kurulu'na talimatımızı verdik. Devlet Denetleme Kurulu bu işin arkasında kimlerin olduğu konusunda araştırmalarını yapıyor, yapacak. Buralardan kimler çıkacak onları da görme fırsatımız olacak. Ayrıca tabi şunu yine çok açık, net söyleyeyim; bizim rezervler noktasında ciddi bir sıkıntımız söz konusu değil. İnşallah rezervlerimizi de yine tırmandırmaya devam edeceğiz. Rezervlerimiz inşallah daha da artacak. Rezervlerde son rakam 124 milyar dolar. Şu anda bu rezerv miktarı, herhangi bir korkuya yer olmadığının bir alametidir. Bu rezerv, bundan sonraki süreçte daha da artacak inşallah. Dolayısıyla bir rezerv sıkıntımız söz konusu değil. Yeter ki yatırımcı bulalım. Yeter ki bu konuda yatırımcılarla beraber geleceğe daha güçlü bir şekilde yürüyelim. Şu anda Merkez Bankamız birçok ülkenin Merkez Bankalarıyla da dayanışma içerisinde. Onlarla da birçok görüşmeler yapılıyor. Buralardan da tabi çok daha büyük güç kaynaklarını inşallah elde edecektir. Bizim bu noktada da herhangi bir sıkıntımız söz konusu değil. Ben bu kur ataklarını da tersine çevireceğimize inanıyorum. Her zaman söylediğim gibi, inşallah bu da bizi teğet geçecektir. Bunu herkes böyle bilsin.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal