Başkan Erdoğan Tarihi NATO Zirvesi İçin ABD'de!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere ABD'nin başkenti Washington DC'ye geldi. Erdoğan'ı Andrews Askeri Hava Üssü'nde TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Sedat Önal, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün ve diğer yetkililer karşıladı.

10.07.2024-11:44 - (Son Güncelleme: 10.07.2024-18:45) Başkan Erdoğan Tarihi NATO Zirvesi İçin ABD'de!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ABD ziyareti sırasında eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler, MİT Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan, Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkan Yardımcısı Çağatay Özdemir ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan da eşlik ediyor.

NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi kapsamında devlet ve hükümet başkanları toplantısına katılacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvenin önemli anlarından biri olan NATO'nun 75. Yıl Anma Etkinliği'ne de iştirak edecek. Zirve boyunca Erdoğan'ın ABD Başkanı Joe Biden ve diğer bazı devlet ve hükümet başkanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmesi bekleniyor.

Başkan Erdoğan'ın Biden ile Görüşmesi Bekleniyor

Erdoğan ve Biden'ın bu görüşmede, iki ülke arasındaki stratejik ilişkiler, bölgesel güvenlik meseleleri ve NATO'nun geleceği hakkında önemli konuları ele alacağı tahmin ediliyor. Bu görüşme, iki liderin bir araya gelmesi açısından dikkat çekici bir önem taşıyor ve uluslararası arenada büyük yankı uyandırması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Washington DC'de gerçekleştireceği temaslar ve zirvedeki katılımları, Türkiye'nin NATO içerisindeki rolünü ve transatlantik ilişkilerini güçlendirme açısından büyük önem taşıyor. Zirveden çıkacak sonuçlar, önümüzdeki dönemde Türkiye-ABD ilişkilerinin seyrini belirlemede kritik bir rol oynayabilir.

Ceren Pekşen
cerenpeksen@haber365.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal