Başkan Erdoğan'dan Netanyahu açıklaması: Bölgemizin geleceğini tehlikeye atıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar'daki Körfez İş Birliği Konseyi Zirvesi'nde konuştu. İşte detaylar...

05.12.2023-13:32 - (Son Güncelleme: 05.12.2023-14:08) Başkan Erdoğan'dan Netanyahu açıklaması: Bölgemizin geleceğini tehlikeye atıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar'daki Körfez İş Birliği Konseyi Zirvesi'nde açıklamalarda bulundu.

"Ticari hacmimiz arttı"

Konuşmasının başında Körfez ülkeleriyle ticaret hacminin geliştiğini dile getiren Erdoğan "Bugün burada sizlerle olmam da münasebetlerimizi daha da ileri taşıma irademizin bir tezahürüdür. İnşallah el birliği, gönül birliği içerisinde hareket ederek münasebetlerimizi güçlendireceğimize inanıyorum. Körfez ülkeleriyle ticaret hacmimiz son 20 yılda 13 kat artarak geçen sene itibarıyla 23 milyar dolara ulaştı. Türkiye-Körfez İşbirliği Konseyi Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerine yeniden başlanması ve anlaşmanın kısa sürede yürürlüğe girmesi, ticaretimizi daha da artıracaktır" dedi.

"En çok ziyaret edilen ülkelerin başında biz geliyoruz"

Körfez ülkelerinden gelen kişilerin en çok Türkiye'yi ziyaret ettiklerini dile getiren başkan Erdoğan "Körfez ülkelerindeki kardeşlerimizin turistik seyahatlerinde en çok tercih ettiği ülkelerin başında Türkiye'nin gelmesi bizler için ayrı bir mutluluk kaynağıdır. Konseyle ilişkilerimizin temel unsuru olan Stratejik Diyalog Bakanlar mekanizması bugüne kadar 5 toplantı yaptı. Dışişleri Bakanlarımızın iştikakıyla düzenlenen toplantıların 6'ncısına inşallah 2024 yılının ilk çeyreğinde ev sahipliği yapacağız" cümlelerine yer verdi.

"Farklı bir ivme yakaladık"

Yapılan projelere güvenen Recep Tayyip Erdoğan "Körfez bölgesini, ülkemiz üzerinden kara yoluyla Avrupa'ya bağlayan ulaştırma projelerine büyük önem atfediyoruz. Bu projelerin enerji iş birlikleriyle taçlandırılması gerektiğine inanıyoruz. Türkiye, uluslararası yatırımcılar için güvenli liman olma vasfını koruyor. Türk ekonomisine güvenen kardeşlerimize gereken her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade etmek isterim. Savunma sanayii alanında Körfez'deki kardeşlerimizle hamdolsun çok farklı bir ivme yakaladık. Son hadiseler, bu alandaki iş birliğimizin ne kadar önemli ve stratejik olduğunu ortaya koydu. Ortak üretim ve finansman dahil, savunma sanayiindeki iş birliğimizi çeşitlendirmemizde fayda görüyorum" ifadelerini kullandı.

"Katar'ı takdir ediyorum"

Erdoğan, Katar'ı esir takası konusunda gösterdiği çaba nedeniyle takdir etti ve sözlerine şu cümleler ile devam etti "Riyad'da düzenlediğimiz İslam İşbirliği Teşkilatı-Arap Ligi Olağanüstü Ortak Zirvesi'yle Filistin halkıyla dayanışmamızı açık ve net gösterdik. Gazze krizindeki bu ortak tavrımız, bölge ülkeleri olarak sorunlarımızı sahiplenme noktasında da bir örnek oldu. Zirvede alınan kararların takibini yapmamız önemlidir. Dışişleri Bakanları Temas Grubu, çeşitli ülkelerde görüşmeler yürüttü, bu temaslara devam edecekler. Gazze'de kısa süreli geçici insani aranın sağlanması ve esir takası konusunda Katar'ın çabalarını takdirle karşılıyoruz."

"Derhal ateşkes ilan edilmelidir"

Netanyahu'nun kendi çıkarları uğruna bölgeyi tehlikeye attığını ileri süren Erdoğan "Gazze'de kısa süreli insani aranın sağlanması ve esir takası konusunda Katar'ın katkılarını destekliyoruz. Netanyahu, yönetimini uzatmak uğruna bölgemizin geleceğini tehlikeye atıyor. 17 bin Filistinlinin hayatını kaybetmesi savaş suçudur. Önceliğimiz derhal kalıcı ateşkesin ilan edilmesidir. 1967 sınırları çerçevesinde bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasının gerekliliği görüldü" dedi.

Abdullah Şaşkın
abdullahsaskin@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal