Bangladeş'te Müslüman Mültecilerin Kampında Yangın Çıktı: 15 Kişi Öldü

Bangladeşte binlerce mültecinin yaşadığı kampta korkunç bir yangın gerçekleşti. Çıkan yangında en az 15 kişinin öldüğü, 560 kişinin yaralandığı, 400 kişiden ise haber alınamadığı bildirdi.

23.03.2021-17:24 - (Son Güncelleme: 23.03.2021-17:24) Bangladeş'te Müslüman Mültecilerin Kampında Yangın Çıktı: 15 Kişi Öldü

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Bangladeş Temsilcisi Johannes Van der Klaauw, Cox Bazar'da Balukhali kampında meydana gelen yangından sonra 400 kişiye ulaşılamadığını bildirdi. Klaauw, yangında en az 15 kişinin yaşamını yitirdiğini, 560 kişinin yaralandığına, en az 10 bin barınağın kül olduğuna, bunun en az 45 bin kişinin evsiz kalması anlamına geldiğine dikkati çekerek, Bangladeş'teki kamplarda daha önce böyle bir yangın yaşanmadığını vurguladı. 

YANGIN ‘ÇOK BÜYÜK VE YIKICI’ 

Bölgede Birleşmiş Milletler (BM) ekiplerinin çalışma yürüttüğünü dile getiren Klaauw, yangın için ‘çok büyük ve yıkıcı’ ifadesini kullanarak felakette kliniklerin ve dağıtım merkezlerinin de kullanılamaz hale geldiği bilgisini paylaştı. Johannes Van der Klaauw, Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ile yangın sonrası yardım çalışmalarını koordine ettiklerini, bu çalışmalarda önceliklerinin en savunmasız durumda bulunan kadın ve çocuklar olduğunu kaydetti. Bu sırada Bangladeşli yetkililerin, yangının çıkış sebebiyle ilgili soruşturma başlattığı belirtildi. 

YANGINDAN 15-20 BİN AİLE ETKİLENDİ 

Kampta bulunan Ebu Tahir, ‘Mültecilerin yaşadığı 5-6 yerleşim alanı yangında tamamen yok oldu, kül oldu. Yangından yaklaşık 15-20 bin aile etkilendi. En çok can kaybı çocuklardan var ama net kayıp sayısını şimdi söylemek zor.’ dedi. Türkiye tarafından yaptırılan sahra hastanesinde çalıştığını aktaran Tahir, hastanenin yangında tamamen kullanılamaz hale geldiğini söyledi. Yangının kontrol altına alındığını ve farklı sivil toplum kuruluşlarının bölgede çalışma yaptığını aktaran Tahir, ‘Bazı sivil toplum kuruluşları mültecilerin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor, gözlerimle çok acı tablolar gördüm. İnsanlar susuz ve yemeksiz bir şekilde buradalar, yangın sonrası acı tablolar oluştu.’ ifadelerini kullandı. 

DURUMLA İLGİLİ DEĞERLENDİRMELERDE BULUNULUYOR 

İnsanların yardıma muhtaç bir durumda olduğunu belirten Tahir, Türk Kızılayın bölgede çalışmalar yaptığını söyledi. Tahir, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) yetkililerinin bölgedeki durumla ilgili değerlendirmelerde bulunduğunu belirtti.

DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal