Bakanlık tarih verdi: Milli Hızlı Tren 2025 yılında sefere çıkıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye’nin ilk yerli ve milli hızlı treninin 2025 yılında sefere çıkacağını bildirdi.

23.07.2023-08:13 - (Son Güncelleme: 23.07.2023-08:13)

Milli Hızlı Tren ile ilgili son gelişmeleri paylaşan Uraloğlu, “Milli Elektrikli Tren’imizden sonra Milli Hızlı Tren’imizi de yapıyoruz. İşletme hızı 225 km olan Milli Hızlı Tren’imizde tasarım çalışmalarımızı yüzde 90 oranında tamamladık. İlk prototip montajına 2024 yılı başında başlamayı planlıyoruz. 8 araçlı tren setine sahip olacak bu trenimizi 2025 yılında yolcu taşımacılığına kazandırmayı hedefliyoruz” dedi.

Uraloğlu, ziyaretinde Adapazarı-Gebze arasında yolcu taşımacılığına 27 Mayıs tarihinde başlayan Milli Elektrikli Tren’in kokpitine geçerek sürüş de gerçekleştirdi.

Milli Hızlı Tren

Bakan Uraloğlu, 21 yılda Türkiye’nin yerli sanayi alanında dünya çapında küresel bir üretici ve ihracat ülkesi haline geldiğini belirterek, milli elektrikli trenlerin başarıyla yolcu taşımacılığında kullanıldığının altını çizdi.

56 tren seti

Milliyet’in haberine göre; Bakan Uraloğlu, yeni döneme; sanayisi güçlü, teknolojisi milli bir Türkiye vizyonu ve yüksek teknolojiye dayalı, rekabetçi, sürdürülebilir, yerli ve milli bir sanayi yapısı oluşturma misyonuyla başladıklarını da söyleyerek, “Yerli ve milli ürün tedariki hususlarında tüm ilgili paydaşları bir araya getiren projelerimizle sektör ihtiyaçlarına göre çalışacağız” dedi.

Şu ana kadar 2 ilk örnek ve 1 seri set olmak üzere toplamda 3 set üretilen Milli Elektrikli Tren setlerinden, 2024 yılına kadar 4 set, 2025 yılı sonuna kadar 15 set olmak üzere toplamda 22 set üreterek yolcu taşımacılığının önemli bir ihtiyacını karşılayacaklarını ifade eden Bakan Uraloğlu, 2030 yılına kadar da tren setlerinin sayısını 56’ya tamamlayacaklarının bilgisini paylaştı.

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal