Bakan Ziya Selçuk, İlkokul Öğrencileri İçin Eğitim setleri Hazırladı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 1, 2, 3 ve 4'üncü sınıf öğrencileri için özel bir set hazırladıklarını duyurdu. Bakan Selçuk, 'Öğrenmeye Hazırım' ve 'Tohum' adlı eğitim setlerine EBA'dan ulaşılabileceğini açıkladı.

08.08.2020-13:03 - (Son Güncelleme: 08.08.2020-13:30)Bakan Ziya Selçuk, İlkokul Öğrencileri İçin Eğitim setleri Hazırladı

Koronavirüs nedeniyle ara verilen eğitim sistemi için Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, hazırladıkları eğitim setleri hakkında konuştu. Öğrenimin aksamasını minimum seviyeye çekmek istedikleri ifade eden Bakan Selçuk, 1, 2, 3 ve 4'üncü sınıf seviyesindeki öğrenciler için 'Öğrenmeye Hazırım' ve 'Tohum' setlerini hazırlandığını duyurdu.

Bakan Selçuk, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

'ÇOK EĞLENCELİ VE DİNAMİK YAPIDA'

'Çocuklara eğlenceli, oyun tabanlı içerikler sağlamak istiyoruz. Bu kapsamda ilkokul 1, 2, 3 ve 4. sınıf için 'Öğrenmeye Hazırım' seti hazırladık. Bu setin 4 kitabı var. Her birinde de Türkçe, matematik, sosyal bilgiler, fen bilgisi ve hayat bilgisi içerikleri söz konusu. Çok eğlenceli ve dinamik bir yapıda. Normal ders kitabının biraz dışında, çocukların ilgisini çekecek birtakım içerikler, bilmeceler, oyunlar, gerçek yaşamdan kesitler var. Bunların hepsi temel kazanımlarla da bağlantılı. Çocuklar 'öğrenmeye hazırım' derken gelecek seneye hazırlar mı? Bu da bizim problemimiz. Yani yüz yüze eğitim geciktikçe, biz ne tür kayıplar olduğunu ve telafi eğitiminin içeriğinin ne olması gerektiğini yeniden değerlendiriyoruz ve dünyayı da izleyerek, başka ülkeler ne yapıyor diye bakıyoruz.'

'TOHUM SETİ İLE 1'İNCİ SINIFLARI AYIRDIK'

'Tohum' seti ile 1'inci sınıf öğrencilerini ayırdıklarını da sözlerine ekleyen Bakan Selçuk, '1'inci sınıfları niye ayırdık? 1'inci sınıf okula yeni başlanılan bir sene. Çocuklarımızın öğretmenleri ile yüz yüze eğitimleri yarım kaldı. Bu nedenle EBA televizyonunda da burada 1'inci sınıflara bir ayrıcalık yaptık. 1'inci sınıflara özel 3 fasikül halinde 'Tohum' dediğimiz bir set hazırladık. Burada da çocuklarımızın, dinleme, konuşma, okuma, yazmayı içeren dört dil becerisinin temel alındığı bir yaklaşım sergiledik. Öğretmenlerimiz ve akademisyenlerimizin birlikte hazırladıkları ve beraberce oluşturdukları bir içerik. Aynı zamanda da çocuk edebiyatının seçkin yazarlarının birtakım eserlerinden alıntılar var.

'EBA'DAN DİJİTAL OLARAK ERİŞEBİLİRLER'

Çocuklarımıza olan desteğimizin yeni bir fazını da başlatmış oluyoruz. Velilerimiz, çocuklarımız 'Öğrenmeye Hazırım' ve 'Tohum' setlerine EBA'dan dijital olarak erişebilirler. Sınırlı sayıda baskısını yaparak dezavantajlı bazı çocuklarımıza ulaştırmayı da planlıyoruz. Önümüzdeki süreçte, gelecek hafta, ondan sonraki hafta, okullar açılana kadar da bu tür destekler devam edecek. Çünkü artık telafi kavramını, birkaç haftalık bir çalışma olarak görmüyoruz. Biz telafiyi devamlılığı olan bir sürecin parçası olarak görüyoruz. Yani gelecek senenin tamamını da telafi yılı olarak görüyoruz. Çünkü konularda bir sarmallık var.

Yani belirli konuları aldığımızda, bir üst sınıfta onunla alakalı başka konular var. Bu konularda bir ön şart ilişkisi de var. Yani belirli bir basamağı öğrenen kişi bir üst basamağı öğrenebilir, konular birbirine bağlı. Bu yüzden de bu sarmallığı ve ön şartlılığı dikkate alan bir yaklaşım sergiliyoruz. Çocuklarımızı, velilerimizi desteklemek için çalışmalarımız sürecek. Velilerimize ilişkin çalışmalar da geliyor. Onları da zamanı gelince paylaşacağız.' dedi.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR