Bakan Yumaklı, müjdeyi duyurdu: “Türkiye ilk 10’da!”

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Kastamonu'nun Tosya ilçesinde yaptığı konuşmada Türkiye'nin tohumculuk sektöründe önemli bir konuma sahip olduğunu vurguladı. Yumaklı, Türkiye'nin tohumculuk alanında dünya genelinde ilk 10 ülke arasında yer aldığını belirterek, "Dünyanın 117 ülkesine tohum ihraç ediyoruz. Böyle bir ülke durumundayız" şeklinde konuştu.

27.03.2024-17:10 - (Son Güncelleme: 27.03.2024-17:10) Bakan Yumaklı, müjdeyi duyurdu: “Türkiye ilk 10’da!”

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Kastamonu'nun Tosya ilçesinde düzenlenen bir törende yüzde 75 hibe desteğiyle çiftçilere dağıtılan 68 tonluk tohumun dağıtımına katıldı. Tosya Orman İşletme Müdürlüğü önünde gerçekleşen törene Tosya Kaymakamı Uğur Ünsal, Orman Bölge Müdürü Fahri Sönmezoğlu, protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş da katıldı. Törende konuşan Bakan Yumaklı, Tosya ilçesine Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan yatırımlar hakkında bilgi vererek, son 22 yılda yaklaşık 800 milyon lira tutarında tarımsal destek ve yatırım yapıldığını belirtti. Tosya'da bin 180 proje gerçekleştirildiğini ifade eden Bakan Yumaklı, su ve sulama alanlarında da yaklaşık 11 yatırımın hayata geçirildiğini dile getirdi. Ayrıca Tosya'nın yeşil alanlarını artırmak amacıyla yaklaşık 35 milyon fidan dikildiğini ve aynı zamanda orman enstitüsünün Tosya'da gelişmesi için çaba harcandığını vurguladı.


117 ülkeye tohum ihraç ediliyor

Bakan Yumaklı, Türkiye’nin en çok tohum üreten 10 ülke arasında yer aldığına değinerek şu ifadelerde bulundu:

“Bizim ülkemiz dünyada tohumculukta ilk 10 ülkenin arasında. Yani bu memlekette kullanılan tohumların yüzde 97’sini biz yine bu memleketin topraklarında üretiyoruz. Çok eskiden yanlış bilinen doğruları hala söylemeye devam edenler var. Ben buradan tekrar ifade edeyim. Vatandaşlarımız müsterih olsun, tohumla ilgili bu ülkenin hiçbir sorunu, hiçbir problemi yoktur. Elbette ki bazı ürünlerde geliştirmemiz gereken alanlar var, onların gelişimi için de hem bizim bakanlığımıza ait kurumlar hem de özel sektör çok hızlı bir gelişim içerisinde. Yani dünyanın 117 ülkesine tohum ihraç ediyoruz. Böyle bir ülke durumundayız. İnşallah bizler Anadolu'nun bütün topraklarını da sertifikalı tohumlarla buluşturmaya devam edeceğiz”

400 çiftçi destekten faydalanacak

Bakan Yumaklı, Kastamonu’nun Tosya ilçesinde 2024 yılında yapılacak tarımsal desteklere değindi ve şu sözlerle konuşmasını tamamladı:

“2024 yılında Tosya'da patates tohumu dağıtımı yapacağız, yüzde elli hibeli. Şu an da yaptığımız programla birlikte yüzde 75 hibeli olacak şekilde 68 tonluk Osmancık çeşidi çeltik tohumunu dağıtmış olacağız. Bu, Nisan ayı içerisinde de devam edecek. Aynı zamanda yüzde 74 domates ve bir biber fidesi var. Yine 100 çiftçimiz de sera örtüsü vereceğiz. 2024 yılında 400 çiftçimiz, üreticimiz bundan faydalanmış olacak. Biz tabii daha fazlasını yapacağız. Daha fazlasını yapmak için gayret ediyoruz. Hep aynı şeyi söylüyoruz, sizler üretin, biz hemen sizin yanı başınızdayız” 

Bakan Yumaklı’nın konuşmasının bitmesiyle birlikte vatandaşlara çeltikleri dağıtıldı.


Ceren Pekşen
cerenpeksen@haber365.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal