Bakan Uraloğlu Uyardı: Korsan Taşımacılık ve Fahiş Fiyata Rekor Ceza

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Kurban Bayramı tatili süresince şehirler arası otobüs seyahatlerinde yaşanan yoğunluk ve alınan tedbirler hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Uraloğlu, bayram tatili boyunca 3 milyon 782 bin 90 kişinin şehirler arası otobüslerle seyahat ettiğini belirtti.

24.06.2024-15:10 - (Son Güncelleme: 24.06.2024-20:47) Bakan Uraloğlu Uyardı: Korsan Taşımacılık ve Fahiş Fiyata Rekor Ceza

Bakan Uraloğlu, Kurban Bayramı tatili öncesi ve süresince otobüslerde sıkı denetimlerin yapıldığını vurguladı. 14-23 Haziran tarihleri arasında toplamda 13 bin 855 otobüs denetlemesi gerçekleştirildiğini açıkladı. Bu denetimlerde otobüs işletmecilerine bin 628 ceza ve 34 bin 591 uyarı verildi. Toplamda 23 milyon 453 bin 8 lira tutarında idari işlem uygulandı.

Fahiş Fiyat ve Korsan Taşımacılık Önlemleri

Bakan Uraloğlu, bayram tatili süresince fahiş fiyatlarla bilet satışının önüne geçtiklerini ifade etti. Bu süre zarfında alınan tedbirler sayesinde vatandaşların rahat ve huzurlu bir şekilde yolculuk yapabildiklerini belirtti. Uraloğlu, "107 bin 896 şehirler arası otobüs seferi gerçekleştirildi ve bu seferlerde 3 milyon 782 bin 90 yolcu seyahat etti," dedi.

7/24 Denetimler

Uraloğlu, bayram tatili süresince ekiplerin ve kolluk kuvvetlerinin 7 gün 24 saat sahada denetimler yaptığını belirtti. Vatandaşların huzurlu, rahat ve güvenli bir şekilde yolculuk yapmaları için bayram öncesi ve süresince otobüs denetimlerinin etkin bir şekilde uygulandığını vurguladı.


Gelecek Planları

Bakanlık, bu denetim ve tedbirlerin sadece bayram dönemlerinde değil, her zaman uygulanacağını ve vatandaşların haklarının korunması için çalışmalara devam edileceğini belirtti. Uraloğlu, "Hedefimiz her zaman vatandaşlarımızın güvenliğini ve rahatlığını sağlamak," dedi ve şunları kaydetti:

“Kurban Bayramı tatilinde şehirler arası otobüs seyahatlerinde büyük bir yoğunluk yaşandı. 14 -23 Haziran tarihleri arasında 107 bin 896 adet otobüs seferi gerçekleştirildi ve bu seferlerde 3 milyon 782 bin 90 adet yolcu taşındı.

Bayram tatili öncesi ve bayram süresince şehirler arası otobüs seyahatlerine yönelik U-ETDS sistemi üzerinden elektronik olarak yaptığımız denetimlere ilave olarak, yolcu terminallerinde, yol kenarlarında ve karayolları denetim istasyonlarında öncelikle; fahiş fiyatlı bilet satışı, korsan ve yetki belgesiz taşımacılık ve emeklilere yönelik % 20 indirim uygulanıp uygulanmadığına dair 13 bin 855 otobüste denetim yaptık.

Bu denetimlerimiz sadece bayramı kapsamıyor. Fahiş fiyatlı bilet satışının önüne geçilmesi, yolcu taşımacılığında düzenin sağlanması ve emeklilere ücret tarifesi üzerinden %20 indirim uygulanması için, yurt genelinde otobüs denetimlerimiz etkin bir şekilde devam etmektedir.”

Ceren Pekşen
cerenpeksen@haber365.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal