Bakan Şimşek açıklamıştı: Türkiye ‘gri liste’den çıkıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Türkiye'yi Gri Liste'den çıkarmakta kararlıyız" demişti. Türkiye FATF'ın 28 Haziran'da Singapur'da yapacağı toplantıda 'gri liste'den çıkarılabilir.

30.05.2024-15:47 - (Son Güncelleme: 30.05.2024-16:12) Bakan Şimşek açıklamıştı: Türkiye ‘gri liste’den çıkıyor

Bloomberg'e konuşan kaynaklara göre, Paris merkezli Mali Eylem Görev Gücü (FATF) bu ay Türkiye'ye geldi ve yasa dışı para akışını önleme yönünde önemli ilerleme kaydedildiğini inceledi.

Gözler 28 haziran'da

Henüz kesin bir karar alınmamış olsa dahi bu ziyarette varılan sonuçlara göre Türkiye, FATF'ın 28 Haziran'da Singapur'da yapacağı toplantıda 'gri liste'den çıkarılabilir.

Kaynaklar, FATF'ın Türkiye'yi listeden çıkarabilmesi için üyelerin nitelikli çoğunluğunun bu karara destek vermesi gerektiğini, birkaç aksi oyun bile süreci uzatabileceğinin altını çizdi. Üyeler arasında ülkeler ve Avrupa Komisyonu gibi organizasyonlar yer alıyor.

Şimşek, Türkiye'yi listeden çıkarmaya kararlıyız demişti

Bu değişiklik ile uzmanlar Türkiye'ye yabancı sermaye akışının hızlanacağı görüşünde. Türkiye'nin son dönemde uyguladığı ekonomik program ile yabancı yatırımcılar geri dönmeye başlıyor. Londra'daki Eurasia Group Avrupa Direktörü Emre Peker, "FATF'ın hamlesi tek başına para akışını tetiklemeyecek olsa da, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in ortodoks ekonomi politikalarını yeniden hayata geçirme ve Türkiye'yi sağlam bir yatırım destinasyonu haline getirme çabalarına yardımcı olacak" dedi.

FATF Şubat ayındaki son genel kurulunda, Türkiye'nin gri listeden çıkabilmek için eylem planını büyük ölçüde tamamladığını duyurmuştu. FATF o dönemde yaptığı açıklamada, bu eylem planının kara para aklamaya ve terörün finansmanına yönelik yaptırımların uygulanmasına ilişkin temel reformları ve Türkçe kısaltması MASAK olarak bilinen ulusal mali istihbarat teşkilatının kaynaklarının artırılmasını da içerdiğini belirtmişti. Öte yandan bu ay, FATF'nin yeni teknolojiler hakkındaki nihai tavsiyesinin ele alınmasına yardımcı olmak için kripto para platformlarını düzenleyen bir yasa tasarısı TBMM'nin gündemine geldi

Türkiye 2021 yılında listeye eklenmişti

Türkiye, ilk olarak Ekim 2021'de FATF'ın artan denetim altındaki yetki bölgeleri listesine eklenmişti. Uluslararası Para Fonu'nun 2021'deki bir raporuna göre, bu durum ülkeye sermaye girişlerinde önemli bir azalmaya yol açtı. Türkiye şu anda Güney Afrika ile gri listede yer alan iki G-20 ülkesinden biri. Bir diğer büyük bölgesel ekonomi olan Birleşik Arap Emirlikleri ise Şubat ayında listeden çıkarıldı.


DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal