Bakan Şimşek açıkladı: Afet Yeniden İmar Fonu Cumhurbaşkanlığına gönderildi

Geçtiğimiz yıl yasalaşan Afet Yeniden İmar Fonu'na ilişkin düzenleme Resmi Gazete’de yayımlanarak, Cumhurbaşkanlığına iletildi. İşte detaylar…

01.02.2024-11:49 - (Son Güncelleme: 01.02.2024-12:08) Bakan Şimşek açıkladı: Afet Yeniden İmar Fonu Cumhurbaşkanlığına gönderildi

Bakan Mehmet Şimşek, geçtiğimiz yıl altyapısı oluşturulan Afet Yeniden İmar Fonu'na ilişkin değerlendirmede bulunarak merak edilenleri cevapladı. 

Afet Yeniden İmar Fonu Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı olacak 

Altyapısı geçtiğimiz yıl hazırlanan kanunla AFAD tarafından doğal afetler sonrasında genel hayata etkili afet bölgesi ilan edilen alanlarda imar, altyapı ve üstyapı çalışmaları için gerekli kaynağın sağlanması, yönetilmesi ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına aktarılması amacıyla hazırlandığını dile getiren Şimşek, Afet Yeniden İmar Fonu Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı olacağını dile getirdi.

Afet Yeniden İmar fonun yönetim kurulunun Hazine ve Maliye Bakanı başkanlığında, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Tarım ve Orman, İçişleri, Ulaştırma ve Altyapı bakanları ile Strateji ve Bütçe Başkanı'ndan oluştuğunu bildirdi.

Fonun kaynakları bağışlar olacak 

Fonun kaynaklarına dair detayları aktaran Bakan Şimşek, "Bu kaynaklar, yurt içi ve dışı kaynaklı her nevi nakdi bağış, yardım, hibe ve tahvil dahil krediler ile bütçeye bu amaçla konulacak ödenekten oluşacak." diye konuştu.

Şimşek; "Fonun yapısı ve işleyişine ilişkin usul ve esasların belirlenmesi amacıyla Bakanlığımız koordinasyonunda yürütülen Afet Yeniden İmar Fonu Yönetmeliği'ne ilişkin çalışmalar tamamlandı ve düzenleme Resmi Gazete'de yayımlanmak üzere Cumhurbaşkanlığına gönderildi. Yönetmeliğin yayımlanması sonrasında afet bölgelerinde, özellikle 6 Şubat tarihli Kahramanmaraş depremlerinin etkili olduğu alanlardaki yeniden imar ve inşa projeleri, planlı bir şekilde ve kurumların eş güdümü içinde finanse edilecektir."

"Uygun maliyetli dış finansmandan yararlanılacak"

Bu sistem ile kaynakların şeffaf şekilde kullanılmış olacağının altını çizen Bakan Şimşek, "Fon, bağımsız denetim standartlarına uygun olarak denetlenecek ayrıca Sayıştay denetimine de tabi olacak. Bu çerçevede, belirlenen amaçlar doğrultusunda ilgili kurumlarımızla yakın işbirliği içinde çalışmalarımız devam edecek." dedi.

Mihrab Kurt
mihrabkurt@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal