Bakan Koca’dan meme kanseri hakkında uyarı: En yaygın tür, sık sık tarama yapılmalı

Çağın hastalığı olarak adlandırılan kanser hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Koca, en sık görülen kanser türünün ‘meme kanseri’ olduğuna dikkat çekerek vatandaşlara uyarılarda bulundu. İşte Bakan Koca’nın o açıklamaları…

11.10.2023-16:22 - (Son Güncelleme: 12.10.2023-09:09) Bakan Koca’dan meme kanseri hakkında uyarı: En yaygın tür, sık sık tarama yapılmalı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sosyal Medya hesabından meme kanseri hakkında açıklamalarda bulunarak, vatandaşları uyardı. Koca, en yaygın kanser türünün ‘meme kanseri’ olduğunu belirterek, sık sık tarama yapılmasının önemine dikkat çekti. 

Erken dönemde teşhis

Koca, meme kanserinin geçmişte ileri evrede teşhis edilebildiğini, günümüzde ise bakanlık tarafından yürütülen tarama programları ile daha erken evrede teşhis edilebildiğini belirterek, “Erken evrelerde tespit edilen meme kanserlerinin tedavilerinde daha başarılı olunmakta, hastanın yaşam kalitesi önemli ölçüde artmaktadır. Toplum tabanlı kanser taramalarına tüm illerimizde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) kurularak başlanmış ve bu tarama programlarına Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM) dahil edilmiştir. Verilen hizmetler ücretsizdir” ifadelerini kullandı.

Meme kanserinden korunmak için neler yapılmalı? 

Paylaşımında meme kanserine karşı korunma yöntemlerine de değinen Koca, “Tüm kanserlere karşı olduğu gibi sebze ve meyve açısından yeterli, uygun koşullarda hazırlanmış gıdaların dengeli tüketimi ve fiziksel aktivitenin artırılması, sağlıklı kiloda olmak, sigara ve alkol kullanımından uzak durmak riski azaltabilmektedir. Emzirmenin meme kanserinden koruduğuna dair çok sayıda bilimsel çalışma bulunduğu için annelerin bebeklerini en az 2 yıl süreyle emzirmeleri önerilmektedir. Meme kanserine karşı yaşam şekliyle ilişkili değiştirilebilir olan faktörler büyük rol oynamaktadır. Bunlar arasında obezlik, hiç doğum yapmamak, menopoz sonrası iki yıldan uzun süreyle hormon ilacı kullanmak da bulunmaktadır” ifadelerine yer verdi.

“20 yaşından başlayarak her ay düzenli olarak kendini muayene etmek önem arz etmektedir”

Meme kanserinde en sık görülen belirtinin ağrısız, zamanla büyüyen bir kitle hissedilmesi olduğunu dile getiren Koca, “20 yaşından başlayarak her ay düzenli olarak kendini muayene etmek, bir değişiklik varsa sağlık kurumuna başvurmak önem arz etmektedir. 40-69 yaş arasındaki kadınlar, herhangi bir yakınmaları yoksa bile her iki yılda bir ücretsiz mamografi taraması yaptırmalıdır. Bu mamografi taraması ücretsizdir” açıklamasında bulundu.

Koca, meme kanserinin ileri dönemlere dek belirti vermeme ihtimali olduğunun altını çizerek, sözlerine şöyle devam etti:

“Erken dönemde teşhis, tedavide başarı oranını artırmaktadır. Meme kanseri tedavisi, özellikle hastalık erken teşhis edildiğinde yüzde 90 veya daha yüksek hayatta kalma olasılıklarına ulaşarak oldukça etkili olabilir. Meme kanserinde cerrahi, ışın tedavisi ve ilaç tedavisi gibi farklı tedavi seçenekleri uygulanmaktadır.”

Mihrab Kurt
mihrabkurt@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar

Modal