Bakan Koca acı kaybı duyurdu: Türker İnanoğlu hayatını kaybetti

Türk sinemasının sevilen yüzü Türker İnanoğlu, 88 yaşında hayatını kaybetti. İşte detaylar...

02.04.2024-20:54 - (Son Güncelleme: 03.04.2024-09:34)

Türk Sinemasının sevilen ve usta ismi Türker İnanoğlu, bir süredir Sağlık sorunları nedeniyle tedavi görüyordu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 88 yaşındaki İnanoğlu’nun tedavi gördüğü hastanede geçirdiği ani rahatsızlık nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurdu.

Bakan Koca duyurdu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamada "Sanat dünyamızın ünlü isimlerinden yapımcı ve film yönetmeni Türker İnanoğlu geçirdiği ani rahatsızlığın ardından kaldırıldığı hastanede yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Kendisine Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Sevenleri olarak acımız büyük" dedi.

Türker İnanoğlu kimdir?

18 Mayıs 1936’da Safranbolu’da dünyaya gelen Türk film yönetmeni, yapımcı, senaryo yazarı ve iş insanı Türker İnanoğlu, 1957 yılında Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nda öğrenciyken, yönetmen yardımcısı olarak sinema alanına girdi. Türker İnanoğlu, oyuncu Filiz Akın'la yaptığı evlilikten İlker İnanoğlu dünyaya geldi. Filiz Akın'dan ayrıldıktan sonra ise 1974 yılında Gülşen Bubikoğlu ile evlendi. Bu evlilikten Zeynep isminde bir kızı oldu. Lütfi Ömer Akad ve Nişan Hançer gibi ünlü yönetmenlerle çalıştı. 1960 yılında yaptığı Köyde Bir Kız Sevdim filmiyle yönetmenliğe başladı. 1960 yılında Erler Film adında kendi sahibi olduğu bir film şirketi kurdu.  1979’da Ulusal Video şirketini, 1985 yılında da bir televizyon stüdyosu kurdu. Çok sayıda televizyon yapımlarına imzasını attı. Beyoğlu’nda Atlas Sineması, Şişli’de Kent Sineması, Kavacık’ta Boğaziçi Sinemalarının da sahibidir. 2005 yılında ise İstanbul Maslak’ta, TİM (Türker İnanoğlu Maslak Show Center) açmıştır.


DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal