Sıradaki Videolar
19 Nisan 2021 Pazartesi 15:03 - (Son güncelleme: 25 Eylül 2021 Cumartesi 05:10)

Bakan Karaismailoğlu, Kuzey Marmara Otoyolu Şantiyesinde Konuştu

Bakan Karaismailoğlu, 19 yıldır ulaştırma ve haberleşme yatırımlarına olağanüstü hız verdiklerini ve 1 trilyon liradan fazla yatırım gerçekleştiğini açıkladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kuzey Marmara Otoyolu 7'nci kesim Habibler-Hasdal şantiyesinde incelemelerde bulunmasının ardından açıklama yaptı.

Son 19 yılda yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Karaismailoğlu, Türkiye'nin, ulaştırma ve haberleşme yatırımlarına 19 yıldır olağanüstü hız verdiğini söyledi.

Karaismailoğlu, akılcı, planlı ve kararlı yatırımların sonucunda, Türkiye'nin, salgın hastalık koşullarına ve dünyanın en büyük ekonomilerinin girdiği durağanlığa rağmen büyümesini devam ettiren bir ülke olduğunu vurguladı.

Ulaşım ve haberleşmede yapılan her yatırımın, Türkiye'nin ekonomisini canlandırdığını, büyümeyi sürdürülebilir kıldığını ve istihdam olanaklarını artırdığını belirten Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

‘’YATIRIMLARIMIZ, YERSİZ VE MAKSATLI ELEŞTİRİLERE MARUZ KALIYOR’'

‘‘Her haneye refahın ulaşması, gençlerimizin gelecek kaygılarının giderilmesinde yaptığımız yatırımların önemi çok büyük. İşte bu yüzden insanımızın ve ülkemizin menfaatleri gereği, yeri geliyor devletimizin imkanlarıyla, yeri geliyor kamu-özel sektör iş birliği projeleriyle ülkemizin tüm eksiklerini yüksek nitelikli projelerle tamamlıyoruz.

Nihai resimde ortaya çıkacak ulaştırma ekosistemi, dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri olacak Türkiye'nin altyapısıdır. Kamu özel sektör yatırımlarımız, maalesef yersiz ve maksatlı eleştirilere maruz kalıyor. Türkiye, 'gelişmekte olan ülke olmak' konumundan 'gelişmiş ülke olmak' konumuna koşar adım ilerliyor. Bu süreç, daha çok yatırımı daha hızlı bir şekilde yapmayı ve önümüze çıkan hem coğrafi hem de konjonktürel fırsatları bir an önce değerlendirmeyi gerektiriyor.’‘

Karaismailoğlu, Türkiye'nin de bu aşamada özel sektörün kabiliyetleri ve sermayesi dahil olmak üzere tüm imkanları seferber ettiğini belirterek, bugünün işinin yarına bırakılmaması gereken bir süreçten geçildiğini söyledi.

‘’SON 19 YILDA 1 TRİLYON 86 MİLYAR LİRALIK YATIRIM’’

Adil Karaismailoğlu, şunları kaydetti: 

‘‘Son 19 yıldaki ulaşım ve iletişim modlarına yaptığımız 1 trilyon 86 milyar liralık yatırımın neticesinde artık göğsümüzü gere gere 'Türkiye, hızlı, konforlu ve güvenli bir ulaşım ağına sahip olmuştur' diyebiliyoruz. Kara yolu yapımlarımızda diğer ulaşım modlarına erişimi ve entegrasyonu önceliğimiz olarak kabul ediyoruz. Önemli lojistik merkezlere, demir yollarına, havalimanlarına ve sınır kapılarına hızlı ve güvenli ulaşımı sağlıyoruz.

Kara yollarında can güvenliği uzun yıllar kanayan bir yaramızken, bu konuda da ciddi bir mesafe kaydettik. Kara yollarımızda seyreden araç sayısı son 13 yılda yüzde 80 oranında artarken, kazalarda hayatını kaybedenlerin sayısında yüzde 79 oranında azalma sağladık. Bu yatırımlarla her yıl binlerce can kurtarıyoruz. Ölümlü trafik kaza haberlerini neredeyse unutturduk. Bölünmüş yollarımızdaki hızımızı saatte 40 kilometreden 88 kilometreye çıkartırken, seyahat süresini yarı yarıya azalttık. Yollarımızın işletme performansının artırılmasıyla bugün zaman ve akaryakıttan yıllık 19 milyar liraya yakın tasarruf sağlıyoruz.’‘


‘’1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ’NÜ GELECEK YIL AÇARAK MARMARA RİNGİ TAMAMLAYACAĞIZ’’

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Kuzey Marmara Otoyolu'nun, Marmara Ringi'nin bileşeni olduğunu belirterek, Türkiye'nin sanayi ve ticaretinin büyük bir kısmının gerçekleştiği Marmara Bölgesi'nde Marmara Otoyol Ringi'nin tamamlanmasının, uluslararası lojistik hareketliliğin sağlanması açısından önemli olduğunu vurguladı.

Marmara Otoyol Ringi ile etkileşim halinde olan 9 il bulunduğuna işaret eden Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

‘‘Bu illerimiz ülke nüfusunun yüzde 37'sini, ihracatın yüzde 75'ini, GSYH'nin yüzde 65'ini oluşturuyor. Diğer yandan dünyanın en önemli ticaret yollarından olan Orta Koridor, Marmara Bölgesi'nden geçerek İngiltere'den Çin'e bir kuşak yol oluşturmaktadır. Önümüzdeki yıllarda Marmara Bölgesi'nin dünyanın ekonomik açıdan büyüyen bu coğrafyasının kavşak noktası olacağı aşikardır. Bir başka deyişle, dünyanın en üretken ve en hızlı büyüyen coğrafyasının tam ortasında yer alan Marmara Bölgesi, dünya ticaretinin kalbinin attığı bir transit merkez haline gelecektir. Kuzey Marmara Otoyolu'nu tamamladık. 1915 Çanakkale Köprüsü'nü gelecek yıl açarak Marmara Ringi'ni tamamlayacağız. Elbette Marmara Bölgesi'nin gelecek resminde yer alan en stratejik ve katma değerli proje, yapımına kısa bir süre sonra başlayacağımız Kanal İstanbul olacaktır.’‘

‘’KANAL İSTANBUL’U İNŞA EDEREK DÜNYA MİRASI İSTANBUL’U GÜVENCEYE ALACAĞIZ’’

Adil Karaismailoğlu, dünyada yük trafiği artarken, deniz yolu taşımacılığının da önemini artırarak koruduğunu söyledi.

Bugün tüm bölge ülkelerinin yüklerini Karadeniz'e indirip boğazlardan güneye ve Orta Koridor'a aktarma çabası içinde olduklarını, dahası Karadeniz ile Ege kıyılarında liman yatırımlarını hızlandırdıklarını aktaran Karaismailoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

‘‘Orta Koridor'un ve Kuzey Güney Koridoru'nun kesişiminde bulunan İstanbul, dünya ticaretinin odak şehri haline gelirken, boğazlardan geçen yük miktarının her yıl artacağı da açıkça görülmektedir. İstanbul Boğazı'ndan bugün 43 bin gemi geçiş yapmaktadır. Ayrıca, bunun çok üzerinde şehir içi boğaz trafiği de bununla birlikte devam etmektedir. Bu rakam dahi boğazın kaldırabileceğinin çok üzerindedir. Karadeniz, bir ticaret gölü haline gelirken, emniyetli geçiş kapasitesinin 25 bin olduğu boğazlarımızdan geçen gemi sayısı kaçınılmaz olarak artacaktır. İstanbul Boğazı'ndan geçen bu gemilerin hacimleri çok büyümüştür.

Boğazdan geçen gemilerin yüzde 20'sinin tehlikeli madde taşıdığı düşünüldüğünde, dünya kenti İstanbul kıyılarının giderek daha fazla riskle karşı karşıya kalacağını görüyoruz. Yani, tehlikenin boyutları çok daha büyüdü. Bundan böyle canımız da güvende değil, malımız da, çevremiz de... İşte bu yüzden Kanal İstanbul'u inşa ederek hem dünya ticaretindeki iddiamızı kuvvetlendireceğiz hem de dünya mirası İstanbul'umuzu ve İstanbulluları her yönden güvence altına alacağız.’‘


‘’KUZEY MARMARA OTOYOLU, 8 MİLYAR DOALRA MAL OLDU’’

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, bağlantı yolları ile birlikte toplan 400 kilometre uzunluğunda olan Kuzey Marmara Otoyolu yapım çalışmalarını tamamladıklarını belirterek, 6 kesimden oluşan Kuzey Marmara Otoyolu'nun toplam 8 milyar dolara mal olduğunu bildirdi.

Bu maliyetin çok kısa sürede geri dönüşünü öngördüklerini aktaran Karaismailoğlu, devamla şunları kaydetti:

‘‘Proje faydaları bakımından, zamandan, yakıttan, karbondioksit emisyonundan, yaptığımız tasarruf yıllık 2,5 milyar TL'yi aşmaktadır. Çevreye katkısı açısından bakarsak elde ettiğimiz karbondioksit emisyonundaki düşüş 16 bin ağaca bedeldir. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu'nu İstanbul'a kazandırarak son derece önemli bir iş başardık. Eğer bu yatırımlarımız olmasaydı İstanbul, güney hattında sıkışacak ve şehir yaşamı adeta kilitlenecek, seyahat süresi saatlerce uzayacaktı.

Kuzey Marmara Otoyolu'nun bugüne kadar 390 kilometresini tamamlayarak halkımızın hizmetine sunduk. 10 kilometre uzunluğundaki 7'nci kesimin Hasdal Kavşağı-Habipler Kavşağı arasındaki yapım çalışmalarında son aşamaya geldik. Habipler ile Hasdal kesiminin trafiğe açılmasıyla birlikte 400 kilometre uzunluğundaki Kuzey Marmara Otoyolu'nun tamamını hizmete almış olacağız. 10,26 kilometre uzunluğundaki 7'nci kesimin Kuzey Marmara Otoyolu'nun 1 kilometrelik Başakşehir Kavşağı ile Habibler Kavşağı arasındaki bağlantısını sağlamıştık. Önümüzdeki günlerde trafiğe açılacak kalan kısmın uzunluğu 9,16 kilometredir.’‘

‘’GÜVENLİ VE KONFORLU YENİ BİR ULAŞIM KORİDORU’’

Adil Karaismailoğlu, güzergah hakkında bilgi verirken, TEM Otoyolu Hasdal Kavşağı'ndan ayrılarak Sultangazi Gazi Mahallesi'ni tünellerle geçerek Cebeci, Habibler'den sonra Başakşehir Kavşağı'ndan Kuzey Marmara Otoyolu'na ulaşılacağını bildirdi.

Karaismailoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

‘‘1 adet 2x4 çift tüp tünel, 6 adet viyadük, 4 adet köprü, 1 adet üst geçit, 8 adet alt geçit, 14 adet menfez olmak üzere toplam 34 adet sanat yapısı bulunmaktadır. Proje bünyesinde 2 adet tünel işletme merkezi de yer almaktadır. Bu kesimin en önemli yapısı T03 Cebeci tüneli olup 4 şeritli olacak şekilde tasarlanmıştır. Aç-kapa yapıları dahil sol tüp 3 bin 815 metre, sağ tüp 4 bin 5 metre uzunluğundadır. Böylece bu tünel İstanbul'un en uzun ve 4 şeritle en geniş tüneli olacaktır. Ayrıca, proje bünyesinde 6 adet viyadüğün toplam uzunluğu da çift yönde 2 bin 75 metredir. Bu kesimi hizmete açarak Habibler Kavşağı ile Eski Edirne Asfaltı Caddesi'ne bağlanarak kuzeyde Arnavutköy, güneyde Sultangazi ve Gaziosmanpaşa'ya, Hasdal Kavşağı ile de Alibeyköy-Hasdal mevkinde mevcut 2'nci Çevreyolu'na (O-2) entegrasyon sağlayacağız. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yönünden 2'nci Çevreyolu'nu kullanarak gelen araçların, İstanbul'un yoğun yerleşim alanlarından olan Başakşehir, Kayaşehir, Arnavutköy'e ve Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi ile İkitelli OSB bölgesine olan ulaşımını kolaylaştıracağız. 2'nci Çevreyolu'nun en yüksek trafik hacmine sahip Hasdal Kavşağı ile Mahmutbey Batı Kavşağı arasında hızlı, konforlu ve güvenli yeni bir ulaşım alternatifi oluşturacağız. Özet olarak, 7'nci kesimin trafiğe açılmasıyla yüksek şehir içi trafik hacmine maruz kalan mevcut 2'nci Çevreyolu'na alternatif hızlı, güvenli ve konforlu yeni bir ulaşım koridoru ortaya çıkacaktır.’‘


‘’TRAFİĞİ ORTADAN KALDIRACAK YENİ BİR ULAŞIM AKSI OLUŞTURULACAK’’

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, özellikle pik saatlerde oluşan uzun araç kuyruklarının önüne geçilerek trafikte beklemeden kaynaklanan akaryakıt ve zaman kayıplarının engelleneceğini söyledi.

Oluşacak yeni ulaşım aksına işaret eden Karaismailoğlu, ‘‘Bunun yanında, yakın bir zamanda yapım çalışmalarına başlanacak Kuzey Marmara Otoyolu Nakkaş-Başakşehir arası kesime de 7'nci kesim sayesinde doğrudan bağlantı sağlanarak 2'nci Çevreyolu ile Başakşehir, Kayaşehir, Ispartakule, Bahçeşehir, Hadımköy gibi yerleşimler ve bu civardaki sanayi bölgeleri arasında doğu-batı yönünde Mahmutbey gişelerde oluşan trafiği ortadan kaldıracak yeni bir ulaşım aksı oluşturulmuş olacak.’‘ dedi.

Karaismailoğlu, Türkiye'nin içinden geçtiği bu tarihi dönemeçte yarınları kurmak için ulaştırma ve haberleşme yatırımlarının itici gücünden yararlanacaklarını, şehirleri birbiriyle ve dünyayla bağlayarak ekonomiyi ateşleyeceklerini söyledi.

‘’GENÇLERİMİZ DÜNYADAKİ AKRANLARIYLA AYNI OLANAKLARA SAHİP OLACAK’’

Uzakları yakın eden projelerle Türkiye'nin, dünyanın en kolay eriştiği ülkelerden biri haline gelirken, artan ihracat ve talebin körüklediği yeni üretim yatırımları sayesinde milli gelirin artacağını, istihdamın sorun olmaktan çıkacağını belirten Karaismailoğlu, ‘‘Gençlerimiz, dünyadaki akranlarıyla aynı sosyal ve ekonomik olanaklara sahip olacak. Böylelikle Türkiye; sarsılmaz ekonomisi, gelişen sanayisi, yerli ve milli üretim olanaklarıyla her manada bağımsızlığını ilelebet koruyacaktır. Bizim Türkiye tasavvurumuz budur. Bizim için vatan-millet sevgisinin tarifi budur.’‘ şeklinde konuştu.


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Kurye Terörü! Sipariş Götürdüğü Binaya İdrarını Yaptı

Kurye Terörü! Sipariş Götürdüğü Binaya İdrarını Ya...

İstanbul beşiktaş'ta bir eve yemek siparişi götüren kur...

Kavun Çekirdeğinin Faydaları Neler?

Kavun Çekirdeğinin Faydaları Neler?

Yaz aylarının en sevilen meyvelerinden kavunu yedikten sonra çekirdekl...

Define Ararken Bulduğu Sandıktan Çıkanlar Ağızları Açık Bıraktı!

Define Ararken Bulduğu Sandıktan Çıkanlar Ağızları...

Rus kökenli bir adam defile bulmak için kazılara başladı. Toprağın met...

Cinsel İçerikli Görüntüleri İnternete Sızan Kadın İntihar Etti

Cinsel İçerikli Görüntüleri İnternete Sızan Kadın...

Cinsel içerikli görüntüleri internete sızan Tiziana Cantone canına kıy...

Peru'da Bir Kadın Cezasını Öpücükle Ödedi

Peru'da Bir Kadın Cezasını Öpücükle Ödedi

Peru'da kadın ceza alacağını anladığı an polis memurunu öptü.

Kırklareli'de Selim Dede Aşı Olurken Gözyaşlarına Boğuldu

Kırklareli'de Selim Dede Aşı Olurken Gözyaşlarına...

Kırklareli'de 90 yaşındaki Selim Böcükler koronavirüs aşısı olurken gö...

Türbede TikTok Çekti, Sosyal Medyada Olay Oldu!

Türbede TikTok Çekti, Sosyal Medyada Olay Oldu!

Adana'da yer alan bir türbede video çeken kıza gelen tepkiler çığ gibi...

Akaryakıt İstasyonundaki 14 Kişiye 44 Bin TL Ceza

Akaryakıt İstasyonundaki 14 Kişiye 44 Bin TL Ceza

Bursa’da sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu saatlerde bir akaryakıt is...

Genç Kız 2 Ayağını Birden Çapa Motoruna Kaptırdı

Genç Kız 2 Ayağını Birden Çapa Motoruna Kaptırdı

Bursa’da bağ evinde ayaklarını çapa motoruna kaptıran genç kız, itfaiy...

İstanbul'a Yağan Çamur Araçları Görülmez Hale Getirdi

İstanbul'a Yağan Çamur Araçları Görülmez Hale Geti...

İstanbul’da geçtiğimiz gün yağan çamur sonrası Sürücüler çamur içinde...

Güney Afrika'da Yangın, Üniversiteye Sıçradı Öğrenciler Tahliye Edildi

Güney Afrika'da Yangın, Üniversiteye Sıçradı Öğren...

Güney Afrika'nın Masa Dağı'nda çıkan yangının Cape Town Üniversitesi k...

Bursa’da Araç Kaçakçılığı Operasyonu Düzenlendi: 3 Milyon Değerinde Parça Yakalandı

Bursa’da Araç Kaçakçılığı Operasyonu Düzenlendi: 3...

Bursa’da Bulgaristan ve Gürcistan'dan kaçak şekillerle ülkeye girip sa...

Kahvehanede Polis Baskınında Bir Kişi Tuvalet Kağıdından Maske Yaptı

Kahvehanede Polis Baskınında Bir Kişi Tuvalet Kağı...

Esenyurt'ta kapalı olması gereken saatte açık olan kahvehanede okey oy...

Bursa'daki Otomobilden Çıkan Ses, Polisi Şaşkına Çevirdi

Bursa'daki Otomobilden Çıkan Ses, Polisi Şaşkına Ç...

Bursa Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü trafik ekipleri denetiml...

Iğdır'da Oluşan Pide Kuyruğunda Maske Tartışması Yaşandı

Iğdır'da Oluşan Pide Kuyruğunda Maske Tartışması Y...

Iğdır’da oluşan pide kuyruğunda maskesiz şekilde sırada duran bir kadı...

Ankara’da Emekli Öğretmen Kendini doğaya verdi

Ankara’da Emekli Öğretmen Kendini doğaya verdi

Ankara'da emekli öğretmenin doğaya karşı sevgisi hayranlık uyandırdı....

Ruşen Gültekin: Koronavirüs Tedbirleri Anayasa'ya Aykırı

Ruşen Gültekin: Koronavirüs Tedbirleri Anayasa'ya...

Ruşen Gültekin, 1930 Anayasası'nda bulaş hastalıklar içerisinde korona...

Tarlasına Dev Türk Bayrağı Çizdi

Tarlasına Dev Türk Bayrağı Çizdi

Kırşehir’de boş tarlaya Türk bayrağı çizen sağlık memuru ve babasının...

Rusya, Türk SİHA'sının Vurulduğu Animasyon Yayınladı

Rusya, Türk SİHA'sının Vurulduğu Animasyon Yayınla...

Rusya, Lancet isimli kamikaze dronunu, Türkiye’nin ürettiği Bayraktar...

Dünyanın En Büyük Buzulu Eriyerek Yok Oldu

Dünyanın En Büyük Buzulu Eriyerek Yok Oldu

Antarktika’dan 2017 yılında koparak sürüklenmeye başlayan dünyanın en...

İstanbul’da Köprü Girişlerinde Trafik Yoğunluğu

İstanbul’da Köprü Girişlerinde Trafik Yoğunluğu

İstanbul’da şehrin genelinde trafik yoğunluğu yaşanmazken, Anadolu Yak...

Denizli'de Evlat Babasını 6 Kere Bıçakladı

Denizli'de Evlat Babasını 6 Kere Bıçakladı

Denizli'de yaşayan baba oğul arasında tartışma çıktı. Çıkan tartışma b...

'Deniz Görev Grubuna Taarruz' Eğitimlerinde 101 Sorti Uçuş Yapıldı

'Deniz Görev Grubuna Taarruz' Eğitimlerinde 101 So...

MSB, ''Deniz Görev Grubuna Taarruz'' eğitimlerinde toplam 101 sorti uç...

Muğla'da Çıkan Yangında 29 Hektar Zarar Gördü

Muğla'da Çıkan Yangında 29 Hektar Zarar Gördü

Akşam saatlerinde Menteşe ve Kavaklıdere ilçelerinde 29 hektar alanın...

Lara Sahilinde Görülen Zehirli Balon Balıkları Tedirgin Etti

Lara Sahilinde Görülen Zehirli Balon Balıkları Ted...

Antalya'nın Lara bölgesinde balıkçılar, Örnekköy Plajı'na 100 metre me...

Bayburt-Çaykara Karayolunda 10 Metrelik Dev Kar Kütleleri Temizlendi

Bayburt-Çaykara Karayolunda 10 Metrelik Dev Kar Kü...

Bayburt-Çaykara karayolunda 10 metrelik dev kar kütleleri sebebiyle ul...

Şili'de Kiliseyi Yaktılar!

Şili'de Kiliseyi Yaktılar!

Şili'nin LA Araucania bölgesinde Padre Las Casas ve Cunco kentlerini b...

ABD'de Polis Şiddetine Karşı Protestolar Sürüyor

ABD'de Polis Şiddetine Karşı Protestolar Sürüyor

ABD'nin Oregon eyaletine bağlı Portland kenti ve Californa'nın Oakland...

Teravih Namazı Çıkışında İsrail Polisinden Müdahale!

Teravih Namazı Çıkışında İsrail Polisinden Müdahal...

İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinin ç...

Cumhurbaşkanı Erdoğan Hasankeyf-2 Köprüsü Açılışında

Cumhurbaşkanı Erdoğan Hasankeyf-2 Köprüsü Açılışın...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütü ve siyasi uzantılarının engellemel...