Baharın Gelmesiyle Çözülen Çıldır Gölü 'Kristal Göl'e Dönüştü

Kış aylarında gelen dondurucu havayla yüzeyi tamamen buzlanan Çıldır Gölü baharla birlikte sıcakların gelmesiyle çözülmeye başladı. Etkili rüzgardan dolayı parçalara bölünen buz kütleleri sahile vurdu. ortaya da kutuplarda görülen görüntüler çıktı.

10.04.2021-16:02 - (Son Güncelleme: 10.04.2021-16:02)Baharın Gelmesiyle Çözülen Çıldır Gölü 'Kristal Göl'e Dönüştü

Ardahan-Kars sınırında bulunan Çıldır Gölü, doğal güzelliği ve buz üstünde yapılan atlı kızak gezintileriyle ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Kış aylarında gelen dondurucu soğukların etkisiyle yüzeyi 80 santimetre buz tutan Çıldır gölü, baharın gelmesiyle birlikte hava sıcaklığının yükselmesi ve kuvvetli rüzgarların etkisiyle çözülmeye başladı. 

Gölün yüzeyini kaplayan buz kütlesi rüzgarın etkisiyle parçalanıp sahile vurdu. Parçalara ayrılan buzların görüntüsü görenleri hayrete düşürdü. 

'2-3 GÜNE KALMAZ TAMAMEN ERİYEREK ÇÖZÜLÜR'

Gölün olduğu sahil kenarındaki buz parçaları üzerinde gezen Balık lokantası sahibi Atalay Uzunkaya, 

‘Çıldır Gölü Nisan ayı itibariyle çözülmeye başladı. Buz tutarken kükrediği gibi çözülürken de kükreyerek çözülür. Çıldır Gölü'nün buzu çözüldüğü zaman bir kalıptan çıkmış gibi pırlanta gibi ter temiz buzullar oluşuyor, 2-3 güne kalmaz buzların sürtüşmesiyle tamamen eriyerek çözülür. Bizler de kızaklarımız yerine kayıklarımızı göle indirip yerli ve yabancı turistlerimizi göl üstünde gezdireceğiz.’ dedi.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR