Azerbaycan'dan Türkiye'ye Yaklaşık 1 Milyon Turist Geldi

Azerbaycan’dan Türkiye’ye yılda yaklaşık 800 bin kişi turistik amaçlı gelirken, iki ülke arasındaki turizm hacminin kısa vadede 1,5 milyon turiste ulaşabileceği tahmin ediliyor.

25.12.2019-10:39 - (Son Güncelleme: 25.12.2019-10:40)Azerbaycan'dan Türkiye'ye Yaklaşık 1 Milyon Turist Geldi

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye, "tekmilletikidevlet" ülküsünden hareketle dost ve kardeş ülke Azerbaycan’ın turizmde en fazla tercih ettiği ülke oldu. İki ülke turizmde karşılıklı büyük bir potansiyel vadederken, Azerbaycan turizm pazarı Türkiye'nin en büyük turizm pazarları arasına girmeye başladı.

Azerbaycan'dan Türkiye’ye yılda yaklaşık 800 bin kişi turistik amaçlı gelirken, Azerbaycanlıların en fazla ziyaret ettiği ülkeler sıralamasında Türkiye ilk sırada yer aldı. Azerbaycan'dan Türkiye'ye gelen turist sayısı 1 milyona yaklaşırken, iki ülke arasındaki turizm hacminin ise kısa vadede 1,5 milyon turiste ulaşabileceği bekleniyor.

TÜROB, Kültür ve Turizm Bakanlığı, THY, İstanbul Ticaret Odası, Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı ile İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu’nun katkı ve iş birliğinde Azerbaycan'ın başkenti Bakü’de gerçekleştirilen workshopta, Azerbaycan turizm pazarının potansiyeli gözler önüne serildi.

Turist ve turizm gelirlerinin artırılması amacıyla hedef pazarlarda TÜROB tarafından sürdürülen tematik workshop dizisinin bir örneği olan organizasyon, Türkiye ve Azerbaycan’dan yoğun katılıma sahne oldu.

"Şimdi İhmalleri Telafi Etme Zamanı"

Açıklamada görüşlerine yer verilen TÜROB Başkanı Müberra Eresin, iki ülke turizm pazarının karşılıklı olarak büyük iş birliklerine açık olduğunu ve önemli bir potansiyel taşıdığını belirterek, "Türkiye’ye yaklaşık 800 bin Azeri geliyor.

Türkiye’den de yaklaşık 300 bin kişi gidiyor. Son workshopumuzda fark ettik ki, Azerbaycanlı kardeşlerimiz aslında bizlere çok yakın olduğundan tanıtım konusunda biraz ihmal ettiğimiz bir pazar olmuş. Şimdi ihmalleri telafi etme zamanı. Turizmde karşılıklı iş birliği ve tanıtım çalışmalarını daha çok artırmalıyız. Böylece turist sayıları kısa sürede katlanabilir." ifadelerini kullandı.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırınız.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR