Aynı Nehirde İki Kez Yıkanılmaz Ne Demek?

Atasözleri, deyimler, özdeyişler her kültürün önemli hazinesidir. Sokrates öncesi Yunan filozof Herakleitos'un söylediği aynı nehirde iki kez yıkanılmaz ne demek? Bu söz ile anlatılmak istenen nedir?

22.01.2021-09:47 - (Son Güncelleme: 22.01.2021-09:47)Aynı Nehirde İki Kez Yıkanılmaz Ne Demek?

Aynı nehirde iki kez yıkanılmaz cümlesi ünlü filozof Herakleitos'un söylediği felsefi bir yaklaşımdır. Bu cümlenin anlamı merak ediliyor ve araştırılıyor. Peki bu söz ne anlama gelmektedir? Aynı nehirde iki kez yıkanılmaz cümlesinin felsefi yaklaşımı nedir?

AYNI NEHİRDE İKİ KEZ YIKANILMAZ NE ANLAMA GELİYOR?

Herakleitos kendisinden önceki filozofların evrende kalıcılık ve sürekliliği boşuna aradıklarını, oysa evrende kalıcılık olmayıp, mutlak bir değişmenin söz konusu olduğunu savunmuştu.

Nehir akıp gittiği için, aynı nehre iki kez giremeyeceğimizi söyleyen Herakleitos'a göre, evrende bulunan hiçbir nesne ve nesnellerin hiç bir özelliği yoktur ki, değişmeden aynı kalsın. Her şey bir başka şeyin yıkımı ve ölümü sayesinde varlığa gelmekte ve daha sonra kaybolup gitmektedir. 

Evrendeki tüm öğeler arasında sürekli bir savaş ve çatışma durumu vardır. Değişmeyen tek şey ise bu değişme halinin sonucu olan kozmik denge durumudur.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR