Avrupa'dan FIFA'ya Dünya Kupası Resti Geldi!

Avrupa'daki bazı futbol federasyonları, FIFA'nın Dünya Kupası'nın dört yıl yerine iki yılda bir yapılması planına sıcak bakmıyor. Söz konusu teklife federasyonlardan büyük rest geldi.

21.10.2021-16:12 - (Son Güncelleme: 21.10.2021-16:27)Avrupa'dan FIFA'ya Dünya Kupası Resti Geldi!

FIFA Başkanı Gianni Infantino yakın zamanda Dünya Kupası'nın 4 yıl yerine 2 yıl oynanması konusunda açıklamalarda bulunmuştu. FIFA Başkanı Gianni Infantino yaptığı açıklamada, Dünya Kupası'nın 4 yılda bir yerine 2 yılda bir yapılması konusunda çalışmalara başladıklarını açıklamıştı. Futbol adamının bu açıklamaları futbol dünyasında çok büyük yankı uyandırdı. Konuyla ilgili pek çok futbolcu, futbol kulübü ve federasyon büyük tepki gösterdi. Son olarak meseleyle ilgili çok kritik bir gelişme yaşanıyor.

FEDERASYONLAR FIFA'DAN AYRILMAYI DÜŞÜNÜYOR

Avrupa'daki bazı ulusal federasyonları, FIFA Dünya Kupası'nın dört yıl yerine iki yılda bir yapılması planına karşı çıktı ve FIFA'dan ayrılmayı planlıyor. Alınan bilgilere göre Avrupa'daki bazı ülkelerin futbol federasyonları, Dünya Kupası'nın dört yıl yerine iki yılda bir yapılması halinde FIFA'dan ayrılma kozunu kullanacak.

FIFA Başkanı Gianni Infantino, FIFA Dünya Kupası'nın dört yerine iki yılda bir düzenlenmesi konusunda ısrarcı davranıyor.

UEFA BAŞKANI FIFA İLE AYNI FİKİRDE DEĞİL

Diğer taraftan, UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, FIFA Dünya Kupası'nın dört yılda bir yerine iki yılda bir yapılmasına hiç sıcak bakmıyor.

Dünya Kupası'nın iki yılda bir düzenlenmesine karşı çıkan UEFA, 2028 Avrupa Futbol Şampiyonası'na ev sahipliği sürecini yürütmüştü. FIFA Dünya Kupası'nın iki yılda bir düzenlenmesi halinde, iki turnuvanın birbiriyle çakışma ihtimali de bulunuyor.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) FIFA Dünya Kupası'nın dört yıl yerine iki yılda bir yapılmasının, futbol dışındaki branşların gelişimini baltalayacağını belirtti.

Her yaz sezonunda küresel veya kıtasal çapta bir futbol turnuvasının oynanmasını öngören teklifin, aralık ayında üye federasyonlarca oylanması beklenmekte.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal