AVBİS Nedir, Nasıl Kullanılır?

AVBİS (Avlak Yönetim Bilgi Sistemi),Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü sistemidir. Peki, AVBİS nedir, nasıl kullanılır?

13.10.2020-14:23 - (Son Güncelleme: 26.04.2021-16:58)AVBİS Nedir, Nasıl Kullanılır?

AVBİS (Avlak Yönetim Bilgi Sistemi)'nin ne olduğu vatandaş tarafından merak edilip büyük bir ilgi ile araştırılıyor. Peki, AVBİS nedir, nasıl kullanılır? Merak edilen sorunun yanıtı haberimizde...

AVBİS avcılık yapan kişileri ve dernekleri kontrol altında tutmayı amaçlayan bir sistemdir. Doğal hayat içerisinde plansız ve denetimsiz olarak yürütülen avcılık faaliyetleri, profesyonel olarak avlanma yapılacak alanlara zarar veriyor. Çünkü her avlanma alanının belli bir oranda kapasitesi bulunuyor. Bu kapasitenin üzerinde avlanma yapılan yerlerde ise ne yazık ki popülasyon zedeleniyor. 

Ülkemizdeki birçok avlağın zamanla elverişsiz hale geldiğini gören Orman ve Su işleri Bakanlığı, AVBİS uygulaması ile bu doğal hayata büyük bir zarar veren soruna çözüm sunmak istiyor.

AVBİS sisteminde ‘Avcı Girişi’ ve ‘Dernek Girişi’ olmak üzere iki çeşit giriş yer alıyor. Bu nedenle Avcılık ile meşgul olanlar bu sistemden faydalanabilecek. Sistem avlakların belirlenmesinde ve nesli tehlikede olan avlakları koruma amacı da içerisinde taşıyor.

AVBİS NASIL KULLANILIR?

Sistem üzerinde sadece avlanması yasal olan hayvanlar yer alıyor. Sitede bireysel avlananlar ile av derneklerinin ayrı giriş butonu da bulunuyor. Avcılık belgesi olan herkes bu söz konusu sistemden yararlanabiliyor. Bireysel avcılar AVBİS avcı girişi, dernekler ise “Dernek girişi” butonunu kullanıyor. İşlemler esnasında kimlik numarası ve avcılık pul numarası gerekenler arasında. Tüm avlak alanları ve mevcut doluluklarına sadece bu sistem üzerinden ulaşılıyor.

AVBİS KOT ALMA NASIL YAPILIR?

AVBİS kota alma işlemini yapmayan avcılar, bazen avlaklara giremiyor, girdiklerinin tespiti durumunda ise idari cezaya çarptırılıyor. Bu nedenle de avlanmak istediğiniz yerde rezervasyon oluşturmak gerekiyor. Kota almak için Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün sitesine giriliyor. Site üzerinde AVBİS bölümüne tıklanıyor ve burada ekrana giriş butonları karşınıza çıkıyor.

Bireysel avlanacaklar, AVBİS Avcı Girişi butonunu kullanıyor. Kimlik ve pul bilgileri girildikten sonra ülkedeki tüm avlak alanlar listeleniyor. Avlanma planlanan tarih ile il seçimi yapıldıktan sonra ildeki tüm avlaklar görüntüleniyor. Eğer avlak alanda boşluk varsa AVBİS kota alma işlemine geçilebiliyor. Avlak alan ile av hayvanı seçilip işlem tamamlanıyor.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal