Atlar Üzerinde Koronavirüs Antikoru Üretildi

Koronavirüs pandemisini önlemek için çalışmalarına devam bilim insanları aşı çalışmalarında sona geldiğini söylemişti. Bir diğer önemli gelişme ise Adıyaman Üniversitesi’nde gerçekleşti. Cansız Koronavirüsü enjekte edilen atlar 45 gün sonra antikor üretti. İşte haberin detayları…

12.08.2020-09:57 - (Son Güncelleme: 12.08.2020-12:27)Atlar Üzerinde Koronavirüs Antikoru Üretildi

Adıyaman’da atlar enjekte edilen cansız Koronavirüs ile 45 gün ardından antikor üretti. Covidsera ismi verilen antiserum çalışması, Türkiye'de ve dünyada bir ilk olma özelliğini taşımaktadır.

TEST AŞAMASINA GELİNDİ

Yapılan çalışmada atların virüsü 45 gün sonra antikora çevirmesi üzerine çalışmalarının hayvanlar üzerinde test aşamasına gelindi.

TÜBİTAK destekli proje kapsamında Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut öncülüğünde 13 kişilik ekip, Orta Doğu başta olmak üzere birçok ülkeye serum ihraç eden Vetal A.Ş. laboratuvarlarında Koronavirüs serumu çalışmalarına başlanıldı.

1 Nisan tarihinde başlatılan çalışmalar ile hastalardan alınan cansız Koronavirüs virüsleri inaktive edilmesinden ardından atlara enjekte edildi. Atlar 45 günün sonunda bu virüslerden antikor üretti. Antikorlar, hayvanlar üzerinde test aşamasına geldi. Testlerin yaklaşık 2 ay daha süreceği ve testlerin başarılı olmasından sonra Koronavirüs hastalarında kullanılmak üzere serum üretileceğini söyledi.

'ANTİKOR GELİŞTİREBİLİR MİYİZ DİYE DÜŞÜNDÜK'

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut, 'Yılan serumlarında, akrep serumlarında atlara yılan ya da akrep toksini verilip atlardan alınan plazmalardan antitoksin elde ediliyordu. Biz de atlara cansız virüs verirsek antikor geliştirebilir miyiz düşüncesiyle planlama yaparak yola çıktık. TÜBİTAK’ta da projemiz kabul edilince 1 Nisan’dan itibaren çalışmalara başladık. Adıyaman Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesindeki hastalardan aldığımız virüsleri önce çoğalttık, sonra inaktive ettik. Sonra değişik işlemlerden geçirip atlarımıza enjekte ettik. Atlardan 45’inci günden itibaren antikorlar almaya başladık. Şu anda antikorlar ile hayvan testleri aşamasına geldik. Şu anda dünyada birçok immunoglobulin var, birçok hastalıkta kullanılıyor ama bu Covid-19’a karşı kullanılacak. Testlerimiz bir iki ay daha sürecek ama hayvan testleri aşamasına gelmek bile dünyada öncü olduğumuzu gösteren bir çalışmadır. Çünkü dünyada bu ve benzeri çalışma yok. Henüz Amerika’da buna benzer bir çalışmanın olduğunu biliyoruz. Dünyada bitmiş bu aşamaya gelmiş bu şekilde bir çalışma yok. Bu bir ilktir, ülkemiz için de ilktir, dünya için de ilktir. Hayvanlarımız fabrika gibi çok sayıda hastaya faydası olabilecek kadar bu serumdan üretebiliriz' şeklinde konuştu.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR