Aşının Yan Etkilerine Uğrayanlar Ne Yapmalı? Sağlık Bakanlığı Tek Tek Sıraladı

Sağlık Bakanlığı bünyesinde koronavirüs aşısının testlerinin yapılmasının ardından yurt genelinde aşılama işlemleri başlatılmıştı.

15.01.2021-01:11 - (Son Güncelleme: 15.01.2021-01:04)Aşının Yan Etkilerine Uğrayanlar Ne Yapmalı? Sağlık Bakanlığı Tek Tek Sıraladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim kurulu üyeleri topluma öncülük etmek için aşı olmuştu.

Sağlık Bakanlığı milyonlarca vatandaşın merak ettiği, 'Aşı olduktan sonra yan etki ortaya çıkarsa ne yapmalıyız? sorusuna internet sitesinden tek tek cevap verdi.

Sağlık Bakanlığı'nın sitesinde 'Yan Etkilerle Karşılaşıldığında Yapılacaklar' başlığıyla yayınlanan metinde şu ifadeler yer aldı.

Aşı sonrasında sık olarak karşılaşılabilecek durumlar ve bu hafif durumlara yönelik destekleyici yaklaşımlar şunlardır:

'AŞI UYGULANAN BÖLGEDE ŞİŞLİK/KIZARIKLIK'

Aşı uygulanan kolunuza yüksekte olacak şekilde pozisyon veriniz. Soğuk uygulama yapınız. (Örnek: Soğuk suyla ıslatılmış bir havlunun aşı yapılan bölgeye uygulanması vb. Bu sırada cilde doğrudan buz temas ettirilmesinden kaçınılmalıdır.)
Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanılabilir.

'YORGUNLUK'

İstirahat ediniz, yeterli sıvı aldığınızdan emin olunuz.

'HAFİF ATEŞ - TİTREME'

İstirahat ediniz, yeterli sıvı aldığınızdan emin olunuz, parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

'BAŞ AĞRISI'

Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

'KAS- EKLEM AĞRISI'

İstirahat ediniz, yeterli sıvı aldığınızdan emin olunuz, parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

'KUSMA- İSHAL'

Bol sıvı takviyesi yapabilirsiniz, beslenmenizi ishal diyetine uygun olarak düzenleyebilirsiniz. Ağızdan sıvı ve gıda alınamayacak kadar kusma olması durumunda sıvı kaybı olabileceğinden sağlık kuruluşuna başvurunuz.

COVID-19 aşısı uygulamasından sonra bunların dışında aşıyla ilişkili olabileceği düşünülen bir rahatsızlık hissedilmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR