Aşı Olmayanlar Toplu Alanlara Giremeyecek; Maçlar, Konser, Sinema…

Küresel salgın Koronavirüs kapsamında dünyada olduğu gibi Türkiye'de de aşı olmayı reddedenler için yeni yaptırım ve çalışmalar tartışma konusu oldu.

06.07.2021-09:14 - (Son Güncelleme: 06.07.2021-09:39)Aşı Olmayanlar Toplu Alanlara Giremeyecek; Maçlar, Konser, Sinema…

Gelen son dakika haberine göre, Türkiye'nin hedefi sonbahar aylarına kadar nüfusun yüzde 70-80'inin aşılanıp rahatlaması fakat hedef kitle olarak aşı olmayan  18-35 yaş grubuna dönük özel çalışmalar yapılacak. Maçlar, sinema, tiyatro ve konser gibi etkinliklere sadece aşılı olanların alınması gibi "pozitif ayrıştırıcı" yöntemler kullanılabilecek. Sonbahara kadar nüfusun yüzde 70-80'inin aşılanıp rahatlaması için özellikle 18-35 yaş grubuna dönük çalışmalar yapılacak. Hedefe, merkezi noktalarda toplu aşılamayla ulaşılacak.

"RUS TURİST" ENDİŞESİ DUYULMAMALI

Delta varyantının en fazla görüldüğü Rusya'dan gelen turistler konusunda kamuoyunun endişe duymaması gerektiği belirtiliyor. Çünkü Rus turistler direkt belli bölgelere iniyor ve tatil boyunca otelden dışarı çıkmıyor, toplumu enfekte etme ihtimali bu yüzden çok düşük görülüyor.

TÜRKİYE’DE 26 İLDE DELTA VERYANTASI GÖRÜLDÜ

Temasta oldukları turizm çalışanları da zaten aşılanmıştı. Batılı ülkeler başta olmak üzere delta varyantı birçok yerde etkin hale geldi. Türkiye'de de 26 ilde görüldü. Verilen bilgiye göre günlük vakaların yüzde 5'i delta varyantı.

DELTA VARYANTASI İLE VAKA SAYILARININ ARTMASI BEKLENİYOR

1 Temmuz itibari ile Türkiye normalleşme sürecine girdi. Bunun etkileri iki hafta sonra ortaya çıkacak. Normalleşme olan delta varyantı eklenince iki hafta sonra günlük vaka sayılarının artması bekleniyor. Delta varyantının hızlı yayılması nedeniyle yaz aylarında 2 binlere inmesi beklenen günlük vaka sayılarının 5-6 binlerde kalmasına neden olacağı belirtiliyor. Aşıya olan ilgiye göre bu sayısının 4 ila 10 arasında gidip gelmesi bekleniyor.

AŞILAMADA HEDEF YAŞ 18-35

Türkiye'nin sonbahar aylarında rahat etmesi için önümüzdeki süreçte günlük en az 1 milyon aşı yapılması, ikinci dozlar başladığında ise bu sayının 2 milyona çıkması gerekiyor. Sayıların hızla yükselmemesinin en önemli nedeninin aşıya en az ilgisi olan 18-35 yaş grubundaki talep yetersizliği gösteriliyor. Bu nedenle aşılamada hedef kitle olarak bu kesime yönlenecek.

POZİTİF AYRIŞTIRMA KARARI: AŞILI OLAN MAÇA GİREBİLECEK

18-35 yaş grubunun aşıya ilgisinin artması için "pozitif ayrıştırma" yöntemi gündeme gelecek. Kurallara uyan ve aşısını yaptıran ödüllendirilecek. Sezon başladığında maçlara, tiyatro, sinema ve konser gibi etkinlere sadece aşılı olanların alınma gibi yöntemlerle bu yaş grubunun aşıya ilgisinin artırılması hedefleniyor.

VALİLİKLER DE DEVREYE GİRİYOR

Sabah'ta yer alan habere göre, aşının vatandaşın ayağına kadar gitmesi için valilikler ve kaymakamlıklar da devreye girecek. Sağlık il müdürlükleri ile birlikte aşı kampanyası yürütülecek. İllerin özelliklerine göre yayla, sera, tarla, cami, pazar yeri girişleri, büyük şantiyelerde çadırlar kurulup toplu aşılama yapılması mümkün hale gelecek.

YENİ VAKA 4 BİN 678, 35 VEFAT

Türkiye'de dün 219 bin 737 Kovid-19 testi yapıldı, 4 bin 678 kişinin testi pozitif çıktı, 35 kişi hayatını kaybetti. İyileşen sayısı ise 4 bin 735 oldu. 18 yaş üstü nüfusta birinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 58.40, ikinci doz aşı yapılanların oranı da yüzde 25.55 olarak kayda geçti. Kovid- 19'la mücadele kapsamında son 24 saatte birinci, ikinci ve üçüncü doz toplam 1 milyon 51 bin 537 aşı uygulandı. Türkiye'de bugüne kadar yapılan aşı sayısı, 36 milyon 251 bin 519'u birinci doz, 15 milyon 858 bin 588'i ikinci doz, 1 milyon 549 bin 165'i üçüncü doz olmak üzere toplam 53 milyon 659 bin 272'ye yükseldi.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal