Asgari ücret zammı ne kadar, yüzde kaç olacak? 2024 asgari ücret görüşmeleri ne zaman başlayacak?

2024 yılı asgari ücret zammı ile ilgili gelişmeler vatandaşlar tarafından takip ediliyor. Güncel olarak 11 bin 402 TL olan asgari ücretin yeni dönemde ne kadar olacağı konusunda araştırmalar sürüyor. Öte yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’dan asgari ücret hakkında ‘tek zam’ vurgusu geldi. Peki Asgari ücret zammı ne kadar, yüzde kaç olacak? 2024 asgari ücret görüşmeleri ne zaman başlayacak? İşte detaylar…

21.11.2023-17:07 - (Son Güncelleme: 21.11.2023-17:07)

Asgari ücretin 2024 yılında ne kadar olacağı sorusu önümüzdeki ayın sonunda netlik kazanacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yapacağı kritik görüşmeler öncesinde vatandaşlar asgari ücret hakkındaki son gelişmeleri yakından izliyor. Öte yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’dan asgari ücret zammı konusunda önemli bir açıklama geldi. Bakan Işıkhan, “Temmuz ayında olduğu gibi ilkemiz yine enflasyona ezdirmemek. Asgari ücret zaten hep yılda bir kereydi biliyorsunuz. Yine tek zam olacak şekilde çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. Peki Asgari ücret zammı ne kadar, yüzde kaç olacak? 2024 asgari ücret görüşmeleri Ne Zaman başlayacak? 

Asgari ücret ne kadar olacak 2024?

Geçtiğimiz Temmuz ayında yüzde 34’lük zamla net olarak 11 bin 402 lira olan asgari ücretin yeni yılda ne kadar olacağı merak konusu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan bir süre önce yaptığı açıklamada “Aralık ayının ilk haftasında işçi ve işveren temsilcilerini davet edeceğiz. Komisyon çalışmalarımızı bu şekilde başlatmış olacağız." ifadelerini kullanmıştı. Bakan Işıkhan'dan bugün dikkat çeken bir açıklama geldi.

asgari ücret 2024 zam

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 2024'te geçerli olacak asgari ücrete ilişkin, “Temmuz ayında olduğu gibi ilkemiz yine enflasyona ezdirmemek. Asgari ücret zaten hep yılda bir kereydi biliyorsunuz. Yine tek zam olacak şekilde çalışıyoruz” dedi.

Asgari ücret görüşmelerinin aralık ayı içerisinde başlayacağını vurgulayan Bakan Işıkhan şu ifadeleri kullandı:

"31 Aralık itibari ile de kararın Resmi Gazete’de yayımlanması gerekiyor. Dolayısıyla geçtiğimiz temmuz ayında yaptığımız gibi olacak. Asgari ücret zaten hep yılda bir kereydi biliyorsunuz. Yine tek zam olacak şekilde çalışıyoruz. Geçen temmuz ekstraydı. O da Sayın Cumhurbaşkanımızın öngörüsüyle ihtiyaç duyulduktan sonra oldu. Ama ihtiyaç hasıl olursa bir araya gelinebilir. Gelecek yıl inşallah enflasyonda gerileme olacak. Temmuz'da ikinci bir toplantı yapmayacağız, ikinci zamma gerek olmayacak diye düşünüyoruz. Tüm parametreler iyi gidiyor çünkü"

Asgari Ücret görüşmeleri ne zaman?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Aralık ayında yapacağı görüşmelerin ardından ayın sonunda 2024 asgari ücret rakamını duyuracak.

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal