Artvin’de Böcekler 700 Hektarlık Ormanın Kurumasına Yol Açtı

Artvin’de kabuk böcekleri, 700 hektarlık ladin ormanını istila ederek kurumalarına yol açtı. Böceklere karşı mekanik, biyolojik ve biyoteknik olmak üzere üç farklı yöntemde mücadele sürüyor.

30.04.2021-12:40 - (Son Güncelleme: 30.04.2021-12:40)Artvin’de Böcekler 700 Hektarlık Ormanın Kurumasına Yol Açtı

17 bin hektar ormanlık alana sahip Artvin Hatila Milli Parkında, ‘Ips typographus’ isimli sekiz dişli kabuk böcek istilasıyla karşı karşıya. Ormanın 700 hektarlık alanı kabuk böcekleri tarafından istila edilerek kurudu.

Zararlı böcek istilası 6 yılda 70 kat artarken, Artvin Orman Bölge Müdürlüğü, mekanik, biyolojik ve biyoteknik olmak üzere üç farklı yöntemle, zararlı böceklerle mücadele ediyor.

4 İLİN ORMANLARINA ZARAR VERDİLER

1984 yılında Gürcistan sınırlarından ülkemize giriş yaparak Rize, Trabzon, Giresun, Ordu iline kadar Ladin ormanlarımıza zarar veren ‘Ips typographus’ (sekiz dişli kabuk böceği) 'ne karşı 2003-2010 yılları arasında Hatila Vadisinde yapılmış olan mekanik, biyolojik ve biyoteknik mücadele sonrasında yaklaşık 300 milyon böcek etkisiz hale getirildi.

FEROMON TUZAKLARIYLA BÖCEKLER İMHA EDİLİYOR

Zarar gören ormanlık alan Milli Park sahasında olması nedeniyle bölgeye ulaşım sağlanması için 7 kilometrelik orman yolunun yapımına başlanırken, orman yolu sonrası sekiz dişli dev kabuk böceği ile ilgili mücadele kapsamında 'Feromon' adı verilen tuzaklar yerleştirildi. Feromon emdirilmiş kapsüller, karşı cinsin salgıladığı kokuyu yayarak böcekleri tuzaklara çekerken, tuzaklar, kapsüle gelen böceklerin yakalanmasını sağlıyor. 7- 10 gün arası kontrol edilen tuzaklardaki zararlı böcekler imha ediliyor.


TERMİNATÖR BÖCEKLER MÜCADELEYE YARDIM EDİYOR

Endemik türleri bünyesinde barındıran Hatila Milli Parkı'nda, zararlı böcek için bir diğer yöntem ise biyolojik mücadele. Zararlı böceğin tek doğal düşmanı olan 'Terminatör' olarak bilinen 'Rhizophagus grandis' adlı böcek türü, Artvin Orman Bölge Müdürlüğü laboratuvarlarında üretiliyor.

Mili park sahasında Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerince zararlı böceğin larva ve erginlerinin bulunduğu ladin ağaçlarının kabuk içlerine bırakılıyor. Orman yolunun yapılması sonrasında mücadele kapsamında, bölgede bulunan zarar görmüş böcekli ağaçlar alandan alınarak, en yakın orman deposuna götürülürken, kabuk soyma işlemi yapıldıktan sonra kabuklar imha ediliyor.

‘’TEK NİYETİMİZ BU BÖCEĞİ BURADA DURDURMAK’’

Konuyla ilgili Artvin Orman Bölge Müdürlüğünde bilgilendirme toplantısı düzenlenirken, toplantıda konuşan Artvin Orman Bölge Müdürü Dr. Mimar Sinan Özkaya, ‘‘Bizim ağaç kesmek gibi bir niyetimiz yok. Tek bir niyetimiz var bu böceği burada durdurmak. Bu ormanlar bizim için çok kıymetli. Gelecek nesillere aktarmak için bu işin uzmanı, teknik elamanı olarak tedbirini almak zorundayız. Batıda nasıl orman yangını varsa bizde de bu yangın var. Bunun adı dumansız orman yangınıdır’‘ diye konuştu.

‘’BU DEĞERİ GELECEK NESİLLERE AKTARMALIYIZ’’

Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi Dekanı Prof Dr. Aydın Tüfekçioğlu ise yaptığı konuşmada ‘‘Bizim elimizde bir hazine var. Burası anıt ağaçlarıyla ve doğal yaşlı ormanlarıyla öne çıkmış bir bölge. Bu nedenle Milli Park ilan edilmiş. Bizim elimizde ekolojik değer var. Bu değere müdahale etmeyip, kurutup bırakamayız. Bu değeri atalarımız dedelerimiz bize bıraktı. Biz de kurumadan gelecek nesillere aktarmamız gerek. Bizim amacımız burada olan bir yangını söndürmek’‘ dedi.

ZARARLI BÖCEK SON 6 YILDA 70 KAT ARTTI

Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürü Cüneyt Aloğlu da, ‘‘Hatila Milli Parkımız, 17 bin hektar alana sahip. Artvin, Türkiye'nin en fazla korunması gereken illerinden biri. Her yıl iki kat artan ve 6 yılda 70 kat artan bu zararlının bulunduğu alanı kendi haline bırakırsak 5 yıl sonra 17 bin hektarlık alanın üzerine çıkıyoruz. Bu ne demek oluyor Milli Parkında bulunan alanın tamamı kuşatmış oluyor. Artış yaşanmadan bir an önce mücadeleye başlamamız lazım’‘ ifadelerini kullandı.


YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal